Co stosować na ukąszenia komarów? Poznaj domowe i apteczne środki łagodzące!

Wiosna i lato to sezon, w którym jesteśmy bardziej niż kiedy indziej narażeni na atak ze strony różnych owadów. Ukąszeniom sprzyjają wycieczki do lasu czy nad jezioro. Możemy jednak starać się zminimalizować ryzyko ukąszeń.

Jadąc na letnią wycieczkę warto zaopatrzyć się w środki odstraszające owady – dostępne są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed wyprawą dobrze jest spryskać nimi całe ciało, zachowując szczególną ostrożność przy nanoszeniu preparatu na twarz. Podczas wyprawy do lasu należy dodatkowo nosić nakrycie głowy, długie spodnie i bluzę z długimi rękawami, a na nogach skarpetki – zmniejszy to ryzyko ukąszenia przez kleszcze. W tym sezonie jednak niewątpliwie największym problemem letnich wypraw i wieczornych spotkań przy grillu są komary, których jest naprawdę bardzo dużo.

Jakie są objawy po ukąszeniu komara?

Ukąszenia komarów bywają uciążliwe – przede wszystkim dla dzieci, które często nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem. Głównym objawem po ukąszeniu przez komara jest bowiem świąd, który nasila się wraz z drapaniem pokąsanego miejsca. Może również pojawić się opuchlizna – zwykle obecna jest u osób uczulonych, jak również wtedy, gdy pokąsane jest delikatne i bardzo wrażliwe miejsce na skórze (np. powieka oka) lub kiedy mocno drapiemy pokąsane miejsce. Dodatkowo pojawia się charakterystyczny bąbel, który na początku jest zwykle czerwony, a następnie zaczyna blednąć.

Co zrobić, kiedy dojdzie do ukąszenia?

Przede wszystkim należy wybrać preparat, który zmniejszy przykre uczucie swędzenia, pieczenia i bólu – środek łagodzący ukąszenia komarów ma zwykle działanie przeciwświądowe i znieczulające; tego typu preparaty zazwyczaj zawierają składnik przeciwhistaminowy, który działa łagodząco. Ponadto produkty przeznaczone do używania na pokąsane przez komary miejsca zwykle posiadają w składzie również substancje działające kojąco, takie jak mentol, chlorek sodu czy aloes. W aptekach dostępnych jest szereg preparatów, które uśmierzą bół po ukąszeniu np.: https://www.doz.pl/apteka/k354-Po_ukaszeniu.

W przypadku dużego odczynu alergicznego można też zastosować krem lub maść ze sterydem – steryd szybko spowoduje, że zaczną ustępować objawy obrzęku i świądu. Środki łagodzące ukąszenia komarów dostępne są zazwyczaj w postaci kremów, maści, plastrów czy płynnego pudru. Dla najmłodszych dzieci można kupić żel na ukąszenia dla niemowląt.

Poza środkami aptecznymi można też spróbować domowych metod na ukąszenia komarów. Pokąsane miejsce dobrze jest obłożyć lodem, co znacznie zmniejszy obrzęk powstały po ukąszeniu. Skuteczny w walce z uciążliwymi objawami pokąsania przez komary okazuje się również sok z cytryny, którym można posmarować bąbel. Poza nim można do stosowania miejscowego użyć też papki z natki pietruszki lub przyłożyć do bąbla liść białej kapusty.

Niektórym pomagają również okłady z surowego ziemniaka i cebuli – wystarczy w miejscu ukąszenia położyć plaster surowego warzywa, a świąd i obrzęk zaczną się bardzo szybko zmniejszać. Warto też sięgnąć po pokąsaniu przez komary po olejek eukaliptusowy lub ocet. Trzeba posmarować nimi zaatakowane miejsce – środki te będą działały przeciwzapalnie oraz szybko złagodzą ból i pieczenie. Dużą ulgę daje także okład z soli rozpuszczonej w wodzie.

Może zdarzyć się jednak, że zamiast komara ukąsi nas pszczoła czy osa. U tych, którym jad owadów jest obojętny, typowymi reakcjami po ukąszeniu są rumień, pieczenie, świąd i ból, na które pomagają okłady z lodu czy maści.

Jednak z pozoru zwykłe użądlenie przez osę czy pszczołę może być groźne dla zdrowia, a nawet życia – dzieje się tak w przypadku, kiedy pokąsana zostanie osoba uczulona na jad owadów. U alergików może wystąpić reakcja uogólniona pod postacią omdlenia, ataku astmy, obrzęku krtani, obrzęku płuc, wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie na szyi i twarzy. Obrzęk tkanek w tej okolicy może spowodować niedrożność dróg oddechowych i doprowadzić do uduszenia. Objawy zatkania dróg oddechowych wystąpią nawet u osoby niewykazującej cech nadwrażliwości na jad owadów po użądleniu wewnątrz jamy ustnej (w język, gardło).

Co zrobić w przypadku ukąszenia osoby uczulonej?

Przede wszystkim niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. Osoby, które wiedzą o swojej alergii, powinny zawsze nosić ze sobą adrenalinę w postaci pena, której wstrzyknięcie jest bardzo łatwe i może uratować człowiekowi życie. Powinniśmy także starać się unikać kontaktu z osami i pszczołami. Należy pamiętać, żeby nie wykonywać gwałtownych ruchów, machać rękami i odganiać owada, gdy do nas podlatuje – może to spowodować u niego reakcję obronną i skłonić do ukąszenia. Planując spacer po łące czy lesie lepiej nie używać silnie pachnących perfum, które mogą zwabiać owady. Powinno się także unikać jedzenia i picia słodkich pokarmów, a jeśli np. dziecko namówi nas na lody należy zwracać szczególną uwagę, czy na wafelku nie usiadł nieproszony gość.

Dlatego nie chcąc, aby wiosna i lato kojarzyły się nam z przykrymi kontaktami z owadami, starajmy się im po prostu zapobiegać, a w razie ewentualnego pokąsania nie traćmy głowy i pamiętajmy o szybkiej reakcji.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here