Trądzik jest problemem bardzo wielu osób. Zmagają się z nim nie tylko nastolatki, ale i dorosłe kobiety po 30 roku życia. Walka z tą chorobą skóry nie jest jednak prosta, łatwa i przyjemna, co więcej zabiera bardzo dużo czasu. Trądzik może występować na twarzy, szyi, ramionach, klatce piersiowej oraz plecach. Często powtarza mu stany zapalne skóry, zaskórniki czy wągry. Wiele osób walczy z trądzikiem przy pomocy leków i zabiegów kosmetyki estetycznej, jednak istnieją również domowe sposoby na pozbycie się uciążliwych krost i zaczerwienień. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się trądziku.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która występuje przede wszystkim w okolicach łojotokowych skóry. Przejawia się powstawaniem zaskórników, grudek, torbieli ropnych, blizn, wągrów, pryszczy oraz krost. Przyczyny trądziku to głównie przerost gruczołów łojotokowych, nadmierne rogowacenie, bakterie i wirusy, zaburzenia hormonalne lub immunologiczne oraz uwarunkowania genetyczne. Z problemem trądziku zmagają się zarówno osoby w wieku nastoletnim, jak i te, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą.

Leczyć czy nie leczyć?

Jeszcze do niedawna obowiązywała opinia, że trądzik jest jednym z elementów dorastania i nie należy go leczyć. Wiele osób liczyło, że problem zniknie sam. Nie jest to dobre rozwiązanie. Nieleczony trądzik niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Może pozostawić trwałe ślady na skórze, blizny i przebarwienia. Często jest też przyczyną problemów emocjonalnych.

domowe sposoby na tradzik

Naturalne metody leczenia trądziku

Osoby, które chcą pozbyć się trądziku, mogą zastosować naturalne metody jego zwalczania. Ta najpopularniejsza jest przeciwtrądzikowa kuracja drożdżami. Produkt ten można wykorzystywać w formie wewnętrznej i zewnętrzne. W tej pierwszej z drożdży spożywczych przygotowuje się specjalny roztwór do picia. Napój sporządza się z drożdży piwowarskich, które należy zalać przegotowaną wodą i schłodzić przez kilka godzin w  lodówce. Kuracja antytrądzikowa trwa 10 dni, a roztwór w liczbie jednej szklanki należy pić codziennie.

Zewnętrzna kuracja drożdżowa opiera się na stosowaniu maseczek antytrądzikowych. Wykonywane są one z niewielkiej ilości wody oraz drożdży. Składniki należy wymieszać i odstawić na 10 minut, a następnie nanieść na zmiany trądzikowe na ok. 20 minut. Rytuał trzeba powtarzać co dwa dni przez ok. 1,5 miesiąca.

Walka z trądzikiem z pomocą drożdży nie jest jednak dla wszystkich. Tego sposobu na pozbycie się trądziku powinny unikać osoby z cukrzycą, zapaleniem stawów oraz niewydolnością nerek.

Domowe sposoby na trądzik: bratek polny

W leczeniu trądziku można zastosować równie wyciąg z bratka polnego. Kuracja tym kwiatem powinna trwać kilka miesięcy i być stosowana regularnie. Wyciąg z bratka polnego można kupić w aptekach, polecane jest również picie herbatki z tego kwiatu przynajmniej dwa razy dziennie. Sposobem na trądzik są również napary z bratka polnego. Do wykonania zabiegu należy wsypać zioła rośliny do miski i zalać wrzącą wodą, a następnie nachylić twarz nad miską i przykryć ją ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać nie dłużej niż 15 minut. Takiego  stosowania bratka polnego powinny unikać osoby z cerą ze skłonnością do pękających naczynek. Bratek polny poprawia kondycję skóry, zmniejsza łojotok oraz wygładza cerę. Co więcej, dodatnio wpływa również na przemianę materii i wyeliminowanie toksyn z organizmu.

Leczenie trądziku aloesem

Domowym sposobem na trądzik jest także aloes. Działa on przeciwzapalnie i bakteriobójczo. W leczeniu trądziku sprawdza się przede wszystkim sok z tej rośliny. Aloes polecany jest w leczeniu zmian trądzikowych u mężczyzn.

pielegnacja skory z tradzikiem

Jak pielęgnować skore trądzikowa?

Oprócz stosowania preparatów na trądzik w walce z tą chorobą skórną ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery. Powinna być ona regularnie oczyszczana, najlepiej łagodnymi kosmetykami myjącymi, które nie zawierają mocno wysuszających składniki. Osoby ze skórą skłonną do trądziku powinny ja też tonizować oraz nawilżać odpowiednimi kremami. Pielęgnacja skóry trądzikowej opiera się również na usuwaniu martwych komórek naskórka, które blokują ujście gruzów łojowych. Trzeba jednak pamiętać, żeby do wykonywania peelingów używać kosmetyków enzymatycznych, które są łagodniejsze. Skórę należy także chronić przed słońcem. Ważnym elementem leczenia trądziku jest również dieta. Do organizmu należy dostarczać produkty zawierające witaminę A, B6, B2, B12, D, cynk, jod i bromu. Należy unikać produktów ostrych i napojów gazowanych.

Walka z trądzikiem domowymi sposobami niejednokrotnie okazuje się tą wygraną, jeśli jednak kuracje nie przynoszą efektów, koniecznie należy wybrać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here