dynia

Czas na dynie można uznać za otwarty, oraz Halloween zbliża się wielkimi krokami. Jednak zanim zaczniemy wycinać dyniowe lampiony należałoby nacieszyć się jej smakiem i walorami odżywczymi! Dynia to roślina, której w ciągu jesiennym jest właśnie do wyboru do koloru! Każda ma swoją barwę (pomarańczowa, zielona, żółta, wielobarwna) i każda ma swój indywidualny kształt – podłużny, owalny, okrągły. Do najpopularniejszych gatunków przynależą: dynia zwyczajna, olbrzymia i piżmowa.

Wartości odżywcze dyni

Dynia jest źródłem wielu ważnych czynników odżywczych. Przede wszystkim jest takie aspekty jak potas (278mg/100g), wapń (66mg/100g), fosfor (43mg/100g), magnez (14mg/100g) i żelazo (0,8mg/100g). Są także niewielkie liczby selenu, miedzi, manganu czy cynku. Oczywiście dynie cechuje duża ilość karotenów – szczególnie α i β, co jest uzależnione od wielkości barwy miąższu. Im dużo pomarańczowa barwa dyni, tymże znaczniejsza ilość karotenów. Należałoby dołączyć, iż dynia zawiera małe ilości tłuszczów i białek, trochę więcej jest cukrów. Istotna jest ilość substancji balastowych, zatem błonnika, jaki wspiera trawienie. Pestki dyni to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i kontaktów z kategorii fitosteroli.

działanie pestek dynii - jakie właściwości mają pestki z dynii

Dynia – właściwości medyczne

Te w dyni substancje balastowe przeciwdziałają zaparciom i zmniejszają stopień cholesterolu. Spożywanie świeżego soku z dyni działa moczopędnie, dzięki czemu jest grany w leczeniu schorzeń nerek. Duża liczba potasu pomaga regulować gospodarkę wodną systemu i wspiera funkcjonowanie nerek. Spożywanie dyni może obniżyć poziom glukozy we krwi, zapobiegając cukrzycy. Również obecność witamin C i E oraz cynku i selenu działa wspomagająco na system immunologiczny. Pestki dyni są możne w fitosterole i cynk, oraz co za tym idzie przyznaje się im funkcję ochronną przed powiększeniem gruczołu prostaty. Nasiona znajdują również zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i skóry. Jednym słowem dynia to skarbnica zdrowia, zatem należałoby mieć z jej ważnych walorów.

Dynia a cukrzyca

Naukowcy z East China Normal University w Szanghaju (Chiny)¹ odkryli, że substancja, jaka znajduje się w wyciągu z miąższu dyni figolistnej – D-chiro-inozytol – może zamienić insulinę. Substancja ta stymuluje odnowę komórek trzustkowych beta u szczurów z cukrzycą i poprawia aktywność insuliny. Podniesienie poziomu insuliny we krwi prowadzi do ograniczenia poziomu cukru, to z kolei powoduje ograniczeniem ilości wolnych rodników tlenowych, uszkadzających pomiędzy różnymi, winne za wydzielanie insuliny, komórki beta. Wedle naukowców ekstrakt z dyni może nie tylko oddziaływać profilaktycznie u osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę insulinozależną (typu 2), natomiast również przeszkadzać w znaczącym stopniu zapotrzebowanie na insulinę osób obecnie chorych. Należy jednak zaznaczyć, że tak działa substancja zamknięta w soku z miąższu dyni figolistnej. Sama dynia nie jest dostępna w cukrzycy, ponieważ jej indeks glikemiczny jest wielki i sięga 75.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here