Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania? Jeśli tak, to z pewnością zależy Ci na tym, aby było chronione przed włamaniem, zalaniem czy innymi niespodziewanymi zdarzeniami. Co robić, gdy faktycznie dojdzie do zniszczenia lokalu lub kradzieży? Jak chronić swoje finanse przed takimi okolicznościami? Odpowiedzią jest polisa majątkowa.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Polisa, której przedmiotem jest nieruchomość (dom lub mieszkanie), należy do grupy produktów zwanych ubezpieczeniami mienia. Oznacza to, że ich funkcjonowanie reguluje kodeks cywilny. Co za tym idzie, każda polisa musi składać się z 5 elementów, o których więcej przeczytasz poniżej.

Przedmiot umowy

Z pozoru może się wydawać, że ten punkt jest jasny. W końcu ubezpieczamy mieszkanie. Nic bardziej mylnego. W ubezpieczeniach niezwykle ważne jest precyzyjne określenie przedmiotu umowy. Mogą to być jedynie mury, co w wypadku mieszkania jest niewystarczające. Ponadto polisa może objąć elementy stałe, czyli mury oraz wszystko to, czego nie można z mieszkania wynieść bez demontażu – okna, drzwi, zabudowy i tym podobne. Co w wypadku ryzyka kradzieży? Wówczas musimy zadbać o to, aby ochroną było objęte również tak zwane mienie ruchome. Inaczej mówiąc, są to meble, sprzęt RTV, AGD, zwierzęta domowe, dzieła sztuki, biżuteria, ale również pozostawiona luzem gotówka. Przed podpisaniem umowy warto więc wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia, aby mieć pewność, że nasz majątek jest chroniony w całości.

Zakres ubezpieczenia

W tym ważnym punkcie mówimy o liście ryzyk, od których skutków będzie Cię chronić polisa mieszkaniowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoje produkty w różnych wariantach, od podstawowej ochrony po tzw. all-risk. Najczęściej są to zdarzenia takie jak pożar, zalanie, kradzież, dewastacja, przepięcie i tym podobne. Tu również musisz sprawdzić, czy w danej ofercie jest zawarte ryzyko, które najbardziej dotyczy Twojego mieszkania.

Suma ubezpieczenia

To maksymalna kwota, jaką firma może nam wypłacić w ramach ubezpieczenia. Warto pamiętać, że suma powinna być zbieżna z wartością mieszkania. Nie ma uzasadnienia, aby była niższa lub wyższa niż faktyczna wartość mienia. Dlaczego? Niższa suma wprawdzie obniży składkę ubezpieczeniową, ale w sytuacji całkowitej szkody nie otrzymamy środków, które pozwolą nam w całości zrekompensować stratę. Gdy suma będzie wyższa niż wartość mieszkania, to ubezpieczyciel wypłaci nam tylko kwotę równą wartości mieszkania. Zgodnie z prawem za stratę w mieniu odszkodowanie możemy otrzymać tylko do jego wartości – z tego powodu nie zawiera się dwóch lub więcej umów, które dotyczyłyby tego samego mieszkania.

Wyłączenia odpowiedzialności i franszyza redukcyjna

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe chroni swój interes przed sytuacjami, w którym wypłata odszkodowania nie byłaby właściwa. Najczęściej są to takie okoliczności, do których doprowadziła osoba wykupująca ubezpieczenie, np. umyślne podpalenie lub rażące zaniedbanie. Franszyza redukcyjna natomiast inaczej mówiąc, jest to kwota, do której ubezpieczyciel nie będzie uznawał roszczeń. W wypadku bezpieczenia mieszkania zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Poza wskazanymi wyżej warunkami ubezpieczyciel zwraca uwagę na lokalizację mieszkania oraz m.in. na to, czy służy właścicielowi do wynajmu osobom trzecim. Umowę na polisę mieszkaniową podpisujemy na 12 miesięcy. Ile kosztuje takie zabezpieczenie? W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego kwota ta waha się od kilkuset do tysiąca złotych (płatne jednorazowo). Szukasz korzystnego ubezpieczenia w Szczecinie? Zgłoś się do Eurofinance, gdzie otrzymasz najlepszą ofertę, która będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here