Jak czyścić i impregnować skórzane obuwie?
fotolia.com, 181640252 | Autor: spozhoga

Skórzane buty mają wiele zalet. Jednak nawet te najlepsze i najtrwalsze ulegają stopniowemu zużyciu. Skóra ma to do siebie, że jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, możemy znacznie przedłużyć czas, w którym prezentuje się atrakcyjnie. Wystarczą właściwe sposoby czyszczenia i impregnacji, a będziemy cieszyć się jej idealną fakturą oraz blaskiem przez długi czas.

Buty wykonane z prawdziwej skóry są zazwyczaj nieco droższe niż modele z innych materiałów. Powodem wyższej ceny jest ich duża trwałość, miękkość i komfort noszenia. Z tego względu najchętniej sięgamy po skórzane botki, szpilki, czółenka i półbuty. Warto pamiętać, że w przypadku tego typu obuwia możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami skór. Pierwszym i najpopularniejszym z nich jest obuwie licowe. Jego charakterystyczna gładka struktura bierze się stąd, że jest poddawane obróbce mechanicznej i kilkukrotnemu woskowaniu. Buty licowe są wyjątkowo odporne na powstawanie zabrudzeń. Niestraszna im wilgoć, dlatego będą idealne na jesień i zimę. Drugi, nieco rzadziej wybierany typ skóry, to buty lakierowane. Kupujemy je zazwyczaj wtedy, gdy chcemy mieć obuwie eleganckie, w sam raz na większe wyjścia. Nie używa się ich na co dzień, np. w deszczowe dni, ponieważ tzw. lakierki wykazują małą odporność na wilgoć, odkształcenia i zarysowania.

Buty ze skóry licowanej i lakierowanej wymagają zakupu specjalnych produktów do pielęgnacji. Potrzebujemy miękkiej ściereczki, środka do nabłyszczania lub nadawania głębszego koloru, a także szczotki do pastowania. Na samym początku zawsze wyjmujemy sznurówki. Kolejnym krokiem jest pozbycie się z butów kurzu, błota i innych zanieczyszczeń. Najlepiej usuwać je za pomocą wilgotnej szmatki, bez całkowitego zamaczania obuwia pod mocnym strumieniem wody. Następnie należy poczekać, aż wyschną. Nie wolno wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub grzejnika, ponieważ mogą się pomarszczyć. Ostatni krok to pastowanie. W tym celu wybieramy środki dedykowane skórze, które zapewniają wysoki połysk, a przy tym zmiękczają i pielęgnują obuwie. Po nałożeniu preparatu od czubka do końca butów należy wypolerować je za pomocą miękkiej szmatki.

Buty z zamszu i nubuku wymagają delikatnej pielęgnacji

Kolejnym, nieco trudniejszym w pielęgnacji rodzajem obuwia, są modele wykonane ze skóry szorstkiej: zamszu lub nubuku. Wyróżniają się dość dużą trwałością, jednak nie są zbyt odporne na wilgoć. Możemy wzmocnić ich wytrzymałość za pomocą regularnej, odpowiedniej pielęgnacji. Do zamszu i nubuku nie powinno się używać wody. Alternatywą dla standardowego czyszczenia „na mokro”, jest dokładne wyszczotkowanie. W tym celu należy zakupić specjalną szczotkę do zamszu. Nie powinno się szorować i mocno trzeć butów, tylko delikatnie odgarniać brud zgodnie z kierunkiem włosia. W tym przypadku nigdy nie używamy standardowych wosków i past do butów.

Jednak czasem sama szczotka nie wystarczy. Wtedy warto sięgnąć po gumę do zamszu, która cechuje się znacznie silniejszym działaniem. Ostatnim i ostatecznym sposobem na pozbycie się zabrudzeń ze skóry szorstkiej jest specjalny płyn, który nakładamy zgodnie ze wskazaniami producenta. Po oczyszczeniu obuwia możemy je zaimpregnować za pomocą preparatu w sprayu przeznaczonego do renowacji i odnowy koloru. Aby zachować oryginalny, odpowiedni kształt, zarówno w przypadku skóry licowej, lakierowanej, jak i szorstkiej, warto stosować również tzw. prawidła do butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here