Jakie objawy daje cukrzyca typu 2?

Cukrzyca jest bardzo ciężką, przewlekłą i niestety coraz częściej występującą chorobą. Diabetyk musi bowiem regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, uważać na to, co je, pije, jak spędza wolny czas. Niektóre nawyki oraz styl życia mogą mieć bowiem wpływ na przebieg schorzenia. Czy cukrzyca typu 2 daje jakieś sygnały ostrzegawcze? Przeczytaj, jakie objawy mogą na nią wskazywać i wymagają konsultacji z lekarzem.

Cukrzyca typu 2 – objawy, które mogą o niej świadczyć

Aby wykryć cukrzycę, konieczne jest badanie laboratoryjne. Są osoby, które ze względu na przynależność do grupy wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy powinny systematycznie się na nie zgłaszać. Wśród czynników, które podwyższają prawdopodobieństwo zachorowania, znajdują się między innymi: występowanie cukrzycy w najbliższej rodzinie, nadwaga lub otyłość, siedzący tryb życia.

Nie oznacza to, że osoby, których wyższe ryzyko nie dotyczy, nie muszą badać się wcale. Oznaczenie raz do roku poziomu glukozy we krwi na czczo to szybkie, proste badanie profilaktyczne, które pozwala wykryć ewentualne zaburzenia. Jakie objawy daje cukrzyca typu 2? Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, kiedy poziom glukozy we krwi jest już znaczny, mogą wystąpić:

  • częstsze niż zwykle oddawanie moczu
  • wzmożone pragnienie
  • niewyjaśniony spadek masy ciała (który nie jest związany z dietą odchudzającą)
  • wzmożona senność
  • osłabienie
  • zmiany ropne na skórze
  • stany zapalne narządów moczowo-płciowych (1)

Oprócz tego objawami cukrzycy mogą być: zwiększony apetyt, trudne gojenie się ran i skaleczeń, osłabienie wzroku (chory może mieć rozmyty, zamazany obraz) (2).

Wyniki badań na poziom cukru we krwi – jakie wartości świadczą o cukrzycy?

W ramach badań profilaktycznych zwykle oznacza się poziom glukozy we krwi na czczo, czyli co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Osoby, u których test wykazał wartość 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l) mogą być spokojne, bo w ich przypadku poziom cukru we krwi mieści się w normach. Sygnał ostrzegawczy dostają osoby, które otrzymały wynik badania w granicach 100–125 mg/dl (5,6–6,9 mmol/l), który sugeruje nieprawidłową tolerancję glukozy i jeżeli kolejne badanie to potwierdzi, trzeba rozpocząć postępowanie, które ma na celu unormowanie cukru we krwi.

Jeżeli natomiast test wykazał 126 mg/dl (7,0 mmol/l), wówczas mamy do czynienia z cukrzycą. To moment, który wymaga przeprowadzenia pewnej rewolucji, jednak rozsądne podejście do terapii i przestrzeganie wskazówek lekarza i dietetyka, dotyczących leczenia cukrzycy typu 2, pomaga uniknąć wielu kłopotów ze zdrowiem. Zagrożeniem jest bowiem stan, w którym stężenie glukozy odbiega od przyjętych norm.

Jakie są możliwe powikłania cukrzycy typu 2?

Każdy diabetyk powinien wziąć swój stan zdrowia na poważnie i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Niekontrolowana cukrzyca może skutkować problemami z układem sercowo-naczyniowym, uszkodzeniem nerwów (tzw. neuropatia cukrzycowa), chorobą nerek lub oczu.

Częstym powikłaniem cukrzycy jest zespół stopy cukrzycowej. U osób, które borykają się z tą chorobą, niedokrwienie stóp powoduje zmniejszenie wrażliwości na ból, co oznacza, że nie czują skaleczeń. Powstałe na stopie ranki nie chcą się goić, co może prowadzić do owrzodzenia, a nawet martwicy.

Pamiętaj, że tego typu komplikacje wcale nie muszą cię dotyczyć, jeśli tylko o siebie zadbasz i zrobisz co w swej mocy, aby utrzymać poziom cukru w ryzach.

Źródła:

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1.
  2. Diabetes. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444 Data dostępu: 27.01.2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here