Konwersja norm ISO/DIN/PN

Jakie informacje warto posiadać na temat najważniejszych norm ISO/DIN/PN, które stosowane są na terenie naszego kraju i nie tylko? Zastanawiacie się, jakie znaczenie ma w tym wszystkim konwersja? Kiedy trzeba ją stosować? Czy rzeczywiście jest tak pomocna, jak się powszechnie uważa?

Normy ISO/DIN/PN – co warto o nich wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć o normach ISO/DIN/PN? Między innymi warto wspomnieć o skrócie PN. To Polskie Normy. Najważniejsze zadania związane z tym tematem wykonuje Polski Komitet Normalizacyjny. Trzeba wiedzieć, że jest to państwowa jednostka organizacyjna. Do jej zadań należy między innymi zatwierdzenie, rozpowszechnianie czy czasami nawet wycofywanie norm, które po prostu nie spełniają określonych standardów. Oczywiście, Polski Komitet Normalizacyjny reprezentuje również nasz kraj w regionalnych czy międzynarodowych organizacjach normalizacyjnych. Na terenie Polski stosowane są również normy DIN stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Sam skrót pochodzi natomiast od Deutsches Institut für Normung. Do zadań tego Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego należy nie tylko opracowywanie czy publikowanie norm. Inne czynności – leżące w gestii tej instytucji – to między innymi badania, prace naukowo-badawcze czy kontrola jakości wyrobów. Najbardziej uniwersalne są normy ISO. W końcu stosuje się je w ponad 160 krajach. W tym gronie znajduje się także Polska. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna działa na różnych kontynentach. Ułatwia to na przykład handel pomiędzy rozmaitymi podmiotami – na przykład biorąc pod uwagę firmę z naszego kraju oraz spółkę z Ameryki Południowej itp.

Jak przeprowadzić konwersję szybko i dokładnie?

Co zrobić, aby konwersja pomiędzy poszczególnymi normami odbyła się bez żadnego kłopotu? Chcecie sprzedać śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem? Zgłosił się do Was kupiec zagraniczny – na przykład pochodzący z Niemiec? Pamiętajcie, że jeśli podacie mu nieodpowiednie oznaczenia, to powstaną bariery pod kątem technicznym. Jeśli chodzi o kogoś z Niemiec, to czasami wystarczy norma DIN – w tym przypadku jest to DIN 961. Co zrobić, aby zamienić tę wartość na normę ISO? Trzeba skorzystać z tabeli i wpisać dane w odpowiednie miejsce. Wystarczy tylko co najwyżej kilkadziesiąt sekund, aby poznać konkretną niewiadomą – ISO 8676. Korzystanie z tabeli jest proste i nikomu nie sprawia żadnych trudności. Warto zaznajomić się z tym narzędziem – szczególnie, jeśli handlujecie elementami łączącymi czy regulującymi rozmaite maszyny.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here