Podstawowe cechy dobrej karmy dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka znacząco różni się od tej podawanej psom dorosłym. Maluchy potrzebują żywności o najwyższej jakości, bowiem sposób odżywiania w początkowym etapie życia determinuje stan zdrowia w przyszłości. Najlepiej kupować im specjalne karmy.

Jaka powinna być karma dla szczeniaka?

Karma dla szczeniaka opracowana jest tak, aby pokrywać wynikające z dużej aktywności maluchów wysokie zapotrzebowanie energetyczne. W sposób szczególny dotyczy to przedstawicieli ras małych, którzy bardzo szybko rosną i stają się dojrzali wcześniej od pozostałych. Przeznaczony dla najmłodszych czworonogów pokarm stanowi zrównoważoną i kompletną kombinację składników odżywczych. Karma pełnoporcjowa nie wymaga uzupełniania żadnymi ponadprogramowymi składnikami, o ile nie zdecyduje inaczej lekarz weterynarii.

Karma dla szczeniaka – jak powinna wyglądać i do kiedy ją stosować?

Ze względu na niewielkich rozmiarów pysk i delikatne uzębienie karma dla szczeniąt powinna mieć postać łatwych do pobrania małych kawałków. Przez kilka pierwszych tygodni najlepiej postawić na karmę mokrą, z czasem przejść na suchą. Na początku sproszkować ją i mieszać z wodą lub wcześniej w niej moczyć. Dzięki temu ryzyko zadławienia się znacznie spada.

Psy ras miniaturowych i małych mogą zostać przestawione na karmę dla dorosłych nawet po ukończeniu 9 miesięcy. W przypadku psów ras średnich i dużych najlepszym momentem będzie 12 miesiąc życia. Najdłużej karmę dla szczeniaków powinny spożywać psy olbrzymie – nawet przez 18 miesięcy. Należy pamiętać o stopniowej zmianie karmy, aby uniknąć zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Zaleca się 7–10 dniowy okres przejściowy, który pomoże zaadaptować się do trawienia jej składników.

Skład karmy dla szczeniaka

Wybierając karmę dla szczeniaka, należy zwrócić uwagę, czy nie znajdują się w niej niepotrzebne sztuczne składniki, których obecność wiąże się z obciążeniem nierozwiniętego jeszcze w pełni układu pokarmowego. Unikać trzeba karm zawierających barwniki, aromaty, konserwanty czy produkty GMO. Kolejną istotną kwestią jest wysoki udział witamin i składników mineralnych (m.in. cynk, magnez, żelazo), które warunkują prawidłowy rozwój organizmu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na stosunek wapń–fosfor, zwłaszcza w przypadku szczeniąt ras dużych, u który nie powinien przekraczać 0,8%–1,6%. Dodatkowo warto przyjrzeć się zawartości chondroityny i glukozaminy – determinantów rozwoju szkieletu.

Karma dla szczeniąt powinna być bogata w wysoce przyswajalne białko pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i ryby. Jego zadaniem jest przede wszystkim dostarczanie energii, wspieranie trawienia, wzmacnianie systemu immunologicznego. Do 14 tygodnia psy powinny dostawać przynajmniej 25 g białka na 100 g suchej masy karmy. Zapotrzebowanie maleje później do poziomu 20 g na 100 g suchej masy karmy. Kolejnym istotnym składnikiem są tłuszcze – źródło energii, podłoże przyswajania niektórych witamin, pomoc w procesie trawienia, dostawca kwasów nienasyconych wspierających rozwój układu nerwowego. Karma powinna zawierać 8–13% tłuszczu. Nie wolno zapomnieć o substancjach balastowych. Ich zadaniem jest zapewnienie poczucia sytości i dbanie o odpowiednią florę jelitową. Powinny stanowić 4% składu karmy dla szczeniąt. Ostatnim z istotnych składników są węglowodany, których udział w diecie najlepiej ograniczyć. Szczeniętom poleca się karmę bezzbożową. Zmniejsza się tym samym ryzyko nadmiernej masy ciała czy alergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here