Przyczyny chrypki i suchości w gardle

Drapanie w gardle, uczucie suchości czy chrypka – to nieprzyjemne objawy, które dokuczają szczególnie jesienią i zimą. Ich przyczyną jest najczęściej podrażnienie śluzówki gardła wywołane przesuszonym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Takie dolegliwości mogą jednak nasilić się o każdej porze roku, np. z powodu picia zbyt małej ilości płynów czy zbyt intensywnej pracy głosem. Czynnikiem drażniącym gardło może być też palenie papierosów, a także działająca klimatyzacja np. w środkach transportu czy w pracy.

Skąd suchość i drapanie w gardle?

O suchość w gardle szczególnie łatwo jesienią i zimą, gdy zmienia się powietrze zarówno w pomieszczeniach, jak  i na zewnątrz. W domach intensywnie pracują grzejniki, co sprawia, że znacznie obniża się wilgotność powietrze, a co za tym idzie łatwiej o podrażnienie błon śluzowych gardła – a to właśnie częsty powód chrypki i drapania. Innymi przyczynami nieprzyjemnego łaskotania i czynnikiem drażniącym są także smog, zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Co więcej, do pogorszenia stanu gardła przyczynia się także picie zbyt małej ilości płynów. Trzeba pamiętać, że codziennie należy pić przynajmniej 2-3 l wody. Przesuszone powietrze może dokuczać także latem z powodu pracującej klimatyzacji np. w samochodzie czy w miejscu pracy.

Inne przyczyny suchości w gardle

Niekiedy chrypka to wstęp do infekcji górnych dróg oddechowych. Postępujący ból gardła, katar, czy inne objawy chorobowe mogą być początkiem przeziębienia czy nawet zapalenia gardła. Przesuszone gardło jest bowiem bardziej narażone na działanie wirusów czy bakterii. Jeśli jednak suchość w gardle utrzymuje się przez dłuższy czas i nie jest spowodowana infekcją, możliwe, że problemem pojawił się z wiekiem, gdy ślinianki produkują już mniej śliny, przez co śluzówka może być często podrażniona. Na chrypkę są także szczególnie narażone osoby, które pracują głosem np. nauczyciele czy aktorzy. Przeciążony narząd głosu i pobieranie powietrza przez usta prowadzi do stopniowego wysuszenia i podrażnienia gardła.

Sposoby na chrypkę i suchość w gardle

Warto wiedzieć, że nadwyrężone gardło można ukoić prostymi, domowymi sposobami. Suche powietrze w domu zmieni nawilżacz powietrza lub mokry ręcznik położony na kaloryferze. Należy także regularnie wietrzyć mieszkanie, szczególnie przed snem. Regenerację śluzówki gardła wspiera także picie dużej ilości letnich płynów. Wspomagająco na chrypkę działa także picie herbaty z dodatkiem cytryny i miodu czy ssanie pastylek takich jak Fiorda (http://fiorda.pl/), które pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu błony śluzowej gardła i krtani. Należy także unikać dymu tytoniowego i dać odpocząć strunom głosowym.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here