Regulacja okien PCV

Kiedy montaż okien zostanie zakończony, wydawać by się mogło, że nie pozostaje nic innego, jak podziwianie pięknej połaci szkła umieszczonej w ścianie lub jej ewentualne mycie z okazji świąt. Nic bardziej mylnego, ponieważ jak każdy, domowy sprzęt i wyposażenie, również okna, wymagają cyklicznej konserwacji, celem której ich sprawność i skuteczność pozostają na wysokim poziomie i spełniają swoje podstawowe funkcje.

Okienny obowiązek

Z regulacją okien jest jak z wizytą u dentysty – zgłaszamy się wtedy, kiedy coś boli i nie da się już wytrzymać. Podobnie w tym przypadku – do konserwacji mechanizmów podchodzimy wówczas, gdy coś skrzypi lub nie działa tak jak powinno. Należy jednak pamiętać, że powodów do serwisowania okien może być kilka i nie zawsze są one widoczne gołym okiem, dlatego zachowanie systematyczności w naprawach powinno wejść w nawyk każdego, domowego majsterkowicza. Zmieniające się pory roku powinny dyktować przystąpienie do prac, ponieważ wzrosty i spadki temperatury powietrza mają duży wpływ na wentylację pomieszczenia, która uzależniona jest od szczelności okien. Latem wskazane jest zmniejszenie docisku skrzydła do ramy co umożliwi swobodny przepływ powietrza, zimą zaś, biorąc pod uwagę niskie temperatury potrzebna będzie większa szczelność aby zachować jak najwięcej ciepła w środku.

Narzędziowe pomoce

Obecnie proces regulacji okien może stać się całodniową dłubaniną jeśli do pracy podchodzi się samodzielnie. Wynika to z faktu, iż mechanizmy ukryte w skrzydłach i ościeżnicy są często skomplikowane i połączone wieloma podzespołami. Podejmując jednak wyzwanie, koniecznym będzie zaopatrzenie się w zestaw kluczy, bez których regulacja nie jest możliwa. Podstawowym składem narzędzi okiennych są:

– klucz V.SCH.ACP-S służący do zmiany szczelności okien w zależności od pory letniej lub zimowej,
– klucz IMBUS 2.5 pomagający w konserwacji podnośnika klamki,
– klucz IMBUS 4 wprawiający w ruch góra/dół, prawo/lewo skrzydło okna,
– klucz TORX T10 dociskający skrzydło do ramy.

Regulacja okien na własną rękę nie jest prosta, zwłaszcza przeprowadzając ją po raz pierwszy, dlatego warto posiłkować się pytaniami do fachowców, lub też wnikliwie przeglądnąć filmiki zamieszczane na internecie, które w dużej mierze w czytelny i jasny sposób pokazują jak samodzielnie wyregulować okno krok po kroku.
Pomoże to w usprawnieniu pracy, a także w uniknięciu rozebrania okna na części pierwsze, z których ciężko byłoby złożyć coś z powrotem.

W prawo czy w lewo?

Zabierając się za regulację okien, warto sprawdzić czy okucia ram ustawione są w pozycji neutralnej, co oznacza, że największy znacznik jest na godzinie 6. Jest to najczęściej podstawa do śmiałego rozpoczęcia prac i możliwości swobodnego serwisowania skrzydeł i ościeżnic do pozycji letniej lub zimowej. Podnoszenie lub opuszczanie skrzydła odbywa się natomiast na zawiasie dolnym, gdzie przekręcając kluczem w prawo następuje podniesienie części, natomiast w lewo jej opuszczenie. Tym samym kluczem istnieje możliwość kręcenia w górę lub dół co gwarantuje ustabilizowanie pozycji otwierania i zamykania okna. Regulacja wysokości lub siły docisku są bardzo ważne i w dużej mierze dyktują całą obsługę okna, dlatego warto zadbać o to, aby były właściwie wyregulowane. Jeśli z różnych przyczyn, mieszkaniec nie chce podjąć się samodzielnej konserwacji tych sprzętów, warto wezwać do tego profesjonalny serwis, który w szybki sposób przeprowadzi tą procedurę.

Świadome porządki

Aby zapewnić oknom sprawność i żywotność, nie tylko kręcenie śrubami jest ważne, ale także cykliczna konserwacja preparatami chroniącymi przed korozją, oraz tarciem. Warto zwracać uwagę na gromadzący się w szczelinach i szynach kurz, który także negatywnie wpływa na pracę stolarki okiennej. Podsumowując – każde okno wymaga regulacji i konserwacji. Jest to zabieg pielęgnacyjny równie ważny, jak ich okazyjne lecz cykliczne mycie. Zabierając się za samodzielne serwisowanie okien, należy podejść do tematu dokładnie i z cierpliwością, gdyż każdy z wielu punktów, tworzących okno, wymaga poświęcenia mu jednakowego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here