Narażona na działanie słonecznych skóra może zostać porażona. Zbyt długie opalanie lub nieodpowiednia jej ochrona sprawia, że skóra jest zaczerwieniona, tkliwa lub nadmiernie wrażliwa. Rozwiązaniem tych problemów może być stosowanie aptecznych specyfików na podrażnioną skórę lub wykorzystywanie domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Te drugie są naturalne i przyspieszają proces gojenia się skóry po opalaniu. Co więcej, są tak samo skuteczne, jak różnego rodzaju maści i żele z apteki. Zobacz domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

Objawy oparzeń słonecznych

Objawy oparzeń słonecznych mogą pojawić się zarówno po tradycyjnym opalaniu, jak i tym w solarium. Narażone są na nie wszystkie osoby, które zbyt długo przebywają w pełnym słońcu i nie stosują filtrów ochronnych. Pierwsze oznaki poparzenia słonecznego pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie. Objawy mogą wystąpić nawet do 24 godzin, a nawet i dłużej. Lekarze rozróżniają trzy stopnie oparzeń słonecznych.

sposoby na poprzenia sloneczne

Pierwszy przejawia się tkliwą, nadmiernie ocieploną i czerwoną skórą, która po kilku dniach się złuszcza. Ten rodzaj oparzeń słonecznych obejmuje tylko naskórek i występuje zadedykowanie najczęściej. Drugi stopień wiąże się z tymi samymi objawami, a dodatkowo występuje jeszcze obrzęki, częściowa martwica naskórka oraz pęcherze wypełnione płynem. Aby skóra zagoiła  się po oparzeniu II stopnia, trzeba od 2 do 6 tygodni. Trzeci, najpoważniejszy stopień oparzeń słonecznych niszy wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkankę podskórną. Po wygojeniu się oparzeń słonecznych zostają blizny. Jest on niebezpieczny i może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego też nie wolno leczyć go domowymi sposobami. Z oparzeniami słonecznymi trzeciego stopnia należy udać się do lekarza.

Sposoby na poparzenia słoneczne

Jeżeli padliśmy ofiara poparzeń słonecznych, należy podjąć działania, które pomogą złagodzić ich dolegliwości. Do wyboru mamy środki apteczne oraz domowe sposoby na oparzenia. Najlepiej jest jednak połączyć ich działanie. Pierwszym krokiem powinien być zimny prysznic lub okład, który ochłodzi rozgrzaną skórę oraz pomoże złagodzić ból i pieczenie. Poparzoną skórę warto również smarować kremami i maściami oraz nawilżać. Preparat do oparzonej skóry powinny zawierać alantoinę oraz D-panthenol. W aptece warto również zakupić środki przeciwbólowe, które będą przydatne szczególnie w pierwszych dniach poparzenia słonecznego.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Działanie kosmetyków drogeryjnych i aptecznych warto wzmocnić preparatami domowej roboty. Na oparzenia słoneczne można zastosować miód, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie. Okłady z miodu przykłada się do podrażnionej słońcem skóry. Znanym i popularnym sposobem są również okłady z kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka – bogate w białko i witaminy regenerują zniszczoną przez słońce naskórek.

domowe sposoby na poparzenia sloneczne

Podrażnionej skórze pomaga również smarowanie jej schłodzonym, surowym kurzym jajkiem. Okład z białka nakłada się na skórę na 15 minut. Alternatywą jest ubite białko, które również można nałożyć na poparzenie skóry.

Ból po poparzeniu słonecznym łagodzi sok ze świeżych ziemniaków. Nakłada się je na skórę w postaci plasterków, zmielonego puree lub wykorzystuje same skórki tego warzywa. Okład na poparzoną skórę należy stosować przez 30 minut i przykryć gazą. Łagodzące działanie mają również ogórki. Pokrojony w plasterki dostarczą do organizmu witaminę C, odżywią i będą chronić skórę. Okład z ogórka polecany jest przede wszystkim na oparzenia słoneczne twarzy. W walce z poparzeniem słonecznym pomoże również olejek lawendowy. Należy go nałożyć na spieczone miejsce na całą noc. Zmniejszy on łuszczenie się skóry, przyspiesza gojenie oraz łagodzi ból. Podobne zastosowanie mają okłady z zielonej herbaty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here