Krioterapia, czasami określana jako terapia zimna, jest miejscowym lub ogólnym zastosowaniem niskich temperatur w terapii medycznej. Krioterapia stosowana jest w leczeniu różnych łagodnych i złośliwych uszkodzeń tkanki, medycznie nazywanych zmianami. Termin „krioterapia” pochodzi od greckiego „krio” oznaczającego chłód, a „terapia” oznacza lekarstwo.
Najbardziej znaczące zastosowanie tego terminu odnosi się do leczenia chirurgicznego, określanego jako kriochirurgia lub krioablacja. Kriochirurgia jest zastosowaniem ekstremalnie zimnej temperatury do niszczenia nieprawidłowej lub chorej tkanki i jest najczęściej stosowana w leczeniu chorób skóry.
Krioterapia jest szeroko stosowana w celu złagodzenia bólu mięśni, skręceń i obrzęków spowodowanych uszkodzeniem tkanek miękkich lub obrzękiem pooperacyjnym. Może to być zakres zabiegów od bardzo niskiej technologii aplikacji okładów lodowych lub zanurzenia w kąpielach lodowych (ogólnie określanych jako terapia zimna) do użycia zimnych komór (całe ciało lub częściowa krioterapia ciała) lub masek na twarz a także mankietów na ciało z kontrolowaną temperaturą.
Podczas gdy krioterapia jest szeroko stosowana, wydaje się, że niewiele jest dowodów na jej skuteczność. Nie badano również jego długoterminowych skutków ubocznych.
Jak już wspomniano wcześniej jednym z rodzajów krioterapii jest kriochirurgia. Kriochirurgia jest zastosowaniem ekstremalnego zimna do niszczenia nieprawidłowej lub chorej tkanki. Zastosowanie ultra-zimnej cieczy powoduje uszkodzenie leczonej tkanki z powodu wewnątrzkomórkowego tworzenia się lodu. Stopień uszkodzenia zależy od osiągniętej temperatury minimalnej i szybkości chłodzenia. Kriochirurgię stosuje się w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, w szczególności schorzeń skóry, takich jak brodawki, znamiona skóry i rogowacenia słoneczne. Ciekły azot jest zwykle stosowany do zamrażania tkanek na poziomie komórkowym. Procedura ta jest często stosowana, ponieważ jest stosunkowo łatwa i szybka, można ją wykonać w gabinecie lekarskim i jest uważana za bardzo niewielkie ryzyko. Jeśli podejrzewa się zmianę nowotworową, bardziej odpowiednie może być wycięcie niż kriochirurgia.

http://www.bodyandmind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here