Zakładanie firmy - jak to zrobić?

Wiele osób chce przejść na tzw. „swoje”. Są niezadowoleni z obecnej pracy, z pracodawców, zarabiają za mało albo po prostu są nieusatysfakcjonowani wykonywanym zajęciem. Czy takie osoby są skazane na wieczne „tułanie” się po zakładzie, którego tak na prawdę nie lubią? Może warto zastanowić się nad założeniem własnego przedsiębiorstwa, które będzie operowało na rynku, który znamy, lubimy i w którym chcielibyśmy się rozwijać. Niejedna osoba, po przemyśleniu wyżej wymienionych spraw, dochodzi do wniosku, że jednak chciałaby otworzyć coś swojego. W takim razie, jak założyć firmę krok po kroku, tak, aby nasz plan zadziałał?

Przede wszystkim na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czym ta firma miałaby się zajmować? Co tak na prawdę mnie interesuje i w czym mógłbym się na prawdę sprawdzić i rozwinąć? Co zrobić, aby przyciągnąć potencjalnych klientów, którzy zakupią mój produkt lub usługę? Każde z nich jest ważne w kontekście zbudowania swojego rynku, rozwiązania lub bazy odbiorców. Warto porządnie zastanowić się nad tym. Czasami, po przebadaniu, możemy dojść do wniosku, że to, czym chcemy się zajmować, będzie po prostu nieopłacalne i nie będzie dało się z tego wyżyć. Może warto wtedy zastanowić się, co zrobić, by było to bardziej atrakcyjne. Poza tym trzeba uruchomić swoją wyobraźnię. Tacy wizjonerzy, jak Bill Gates czy Steve Jobs także od czegoś rozpoczynali. Jednak swoją ciężką pracą, zaangażowaniem i kreatywnością osiągnęli szczyty jeśli chodzi o biznes, zarabiając przy tym niemałe pieniądze.

Gdy już wpadniemy na odpowiedni pomysł, to powinniśmy pomyśleć nad całym biznes-planem. Jest to o tyle ważne, że dobrze napisany biznes plan przygotuje nas na różne wydarzenia, które mogą pojawić się na rynku, i przy okazji ułatwić nam wprowadzanie swojego planu w życie. Nierzadko na tym etapie możemy się przekonać, jak wiele środków pieniężnych potrzebujemy, żeby otworzyć działalność oraz czy podołamy w ich dostarczeniu. Taki biznes plan powinien zawierać nie tylko wypisane przez nas cele strategiczne i operacyjne, ale również działania, które powinniśmy podjąć, aby je wykonać. Warto zawrzeć tam również opis całego otoczenia naszego przedsiębiorstwa – przejrzeć dostawców, jeśli takowych potrzebujemy, jak również stworzyć wstępną bazę potencjalnych klientów. Można sprawdzić także, jak działa konkurencja i czy jesteśmy wobec niej atrakcyjniejsi – po prostu, czy możemy z nimi wygrać. Dobrze jest zbadać wszystkie niuanse prawne, które będziemy mieli przestrzegać.

W biznes planie powinniśmy zawrzeć także wstępny kosztorys naszego przedsięwzięcia. Jest to o tyle ważne, że pomoże nam się przygotować pod względem środków pieniężnych. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, ile będzie nas kosztowało wynajem lokum, zakupienie sprzętu, zatrudnienie pracowników, zamawianie zasobów czy utrzymanie miejsca pracy. Warto przy tym zrobić symulację comiesięcznych kosztów i przychodów, żeby sprawdzić, jak może przebiegać działanie naszej firmy w najbliższym czasie. Oczywistym jest, że nie wszystko damy radę przewidzieć. Jednak należy spróbować to zrobić, gdyż może nam to tylko pomóc i przygotować na pracę w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Im lepiej będziemy przygotowani do biznesowego „boju”, tym lepiej wypadniemy po otwarciu firmy.

Równie ważne jest odpowiednie nastawienie. Nie można poddawać się po pierwszych trudnych momentach. Te przychodzą zawsze. Warto je przeanalizować, ale mimo wszystko nie poddawać się. Prawie każdy kryzys można zażegnać w zarodku, jeśli tylko będzie się konsekwentnym i do końca będzie się starać. Człowiek najlepiej uczy się na błędach (niektórzy mówią, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich – jest to oczywiście brednia). Często potknięcia w biznesie mogą być dla nas furtką do nowego działania.

Kwestie formalne

Tyle słów na temat kwestii przygotowawczych. Pora na aspekty formalne. Przykładowo: skąd wziąć pieniądze na założenie i początkowe prowadzenie własnej firmy. Jeśli sami nie mamy swoich pieniędzy (a tak zazwyczaj się zdarza) to powinniśmy zacząć starać się o dotacje lub kredyt. Jeśli chodzi o to pierwsze, to możemy, na rozwój naszej działalności, otrzymać dotację z Unii Europejskiej. Sięgnąć może ona nawet do stu tysięcy złotych. Możemy postarać się także o dofinansowanie z Urzędu Pracy. W tym celu rejestrujemy się jako „bezrobotny” z założeniem, że chcemy otworzyć własne przedsiębiorstwo. Kolejnym sposobem na zdobycie kasy jest uzyskanie kredytu gotówkowego. Nie jest to proste, ale może się opłacić – do otrzymania jest nawet 350 000 złotych.

Kolejną kwestią formalną jest zdobycie odpowiednich koncesji i zezwoleń. Wiele rodzajów działalności gospodarczej wymaga wyżej wymienionych dokumentów. Idealnym przykładem jest firma przewozowa, która musi posiadać zezwolenie na przewóz pasazerów. Innym przykładem może być koncesja na sprzedaż alkoholu w sklepie lub karczmie. Warto wcześniej zaznajomić się z tym, jakie zezwolenie będzie nam potrzebne. Takie informacje można otrzymać na blogach, stronach internetowych lub w urzędzie.

Założenie firmy wiąże się z uzupełnieniem pewnych wniosków. Aby otworzyć nowe przedsiębiorstwo musimy wypełnić druczek CEIDG-1 przez Internet lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy. Wniosek ten należy podpisać i złożyć w urzędzie. Jest to bezpłatne (chyba, że chcemy skorzystać z wysyłki pocztą, wtedy zapłacić musimy za potwierdzenie notarialne naszego podpisu). CEIDG-1 jest o tyle przyjaznym wnioskiem, że dzięki niemu załatwiamy formalności związane Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (lub KRUS-em) oraz z Głównym Urzędem Statystycznym.

Po wypełnieniu CEIDG-1 bądź co bądź i tak powinniśmy udać się do Urzędu Skarbowego. Musimy wypełnić tam wypełnić formularz zgłoszeniowy VAT-R, który pozwoli nam zostać (a jest to obowiązkowe) płatnikiem podatku VAT.

Istotną kwestią jest założenie konta firmowego. W tym celu powinniśmy udać się do banku i z pomocą ekspertów założyć konto. Poza tym powinniśmy zakupić i zarejestrować kasę fiskalną oraz wyrobić firmowe pieczątki. Po wszystkich tych formalność nasza firma zostaje założona.

Pieczątki szybo i wygdnie kupisz na: https://pieczatki-online.eu/

www.eduranking.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFryzury na bal
Następny artykułKredyt nawet bez zdolności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here