wypadanie włosów

Włosy naturalne oraz gęste to marzenie wielu ludzi. Niestety, jeszcze więcej osób narzeka na zbytnie wypadanie włosów oraz tzw. łysienie plackowate. Czemu włosy wychodzą oraz czy można mechanizm wypadania włosów zahamować? Wypadanie włosów to mechanizm fizjologiczny, który dotyczy każdego. Włosy wypadają systematycznie – gdy tracisz ich w przeciągu dnia do ok. 100, to nie ma powodu do lęku. Gdy natomiast zostawiasz ich więcej niż 100 dziennie, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe, jest to kłopot medyczny. Wypadanie włosów to trudna oraz nieestetyczna przypadłość, która spotyka jeszcze większą ilość kobiet oraz panów. Etiologie wypadania włosów są niezwykle zróżnicowane – od zmian hormonalnych, przez wykorzystywanie pewnych preparatów, po nieodpowiednią pielęgnację włosów. Wypadające włosy w wypadku kobiet potrafią być efektem ciąży czy menopauzy. Etiologie nadmiernego wypadania włosów potrafią leżeć również w stosowanych lekach, chorobach oraz dolegliwościach ogólnoustrojowych (np. toczeń rumieniowaty) lub dolegliwościach skóry głowy (np. grzybica skóry głowy).

jakie sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów – etiologie

Powód wypadania włosów może być odmienny. Specjaliści, jako podstawowe etiologie wypadania włosów wymieniają następujące elementy:
•Nieprawidłowe uczesanie włosów – fryzura typu „koński ogon” czy kok nadwyręża skórę głowy oraz przyczynia się zaniku mieszków włosowych.
•Tapirowanie, stosowanie spinek oraz gumek – etiologie łysienia kryją się w zniszczeniu mechanicznym włosa. A tego rodzaju zniszczenia są powodowane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, za ciasne wiązanie lub spinanie włosów.
•Zabiegi kosmetyczne – za częste farbowanie włosów, trwała ondulacja wywołują zmęczenie struktury włosów, które szybciej wypadają. Warto wiedzieć, jaki ma się typ włosów oraz wykorzystywać na co dzień szampon ku temu przeznaczony.
•Wysoka temperatura – suszenie, wykorzystywanie lokówek oraz prostownic przyczynia się do wypadania włosów.
•Zatrucie toksynami – włosy wypadają również, gdy w systemie pojawią się toksyny, takie jak: tal, arsen, rtęć; w wypadku dostania się do organizmu tychże toksyn następuje strata włosów w przeciągu 2 tygodni, a ponowne odrastanie włosów trwa ok. 6-8 tygodni.
•Palenie papierosów – dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Wpływa on od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w rezultacie wypadanie.
•Stres – popularne są przypadki, gdy osoba pod wpływem dużych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Wypadanie włosów wywołane stresem także jest połączone z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów oraz utrudniają działanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Ilość straconych włosów zależy od rodzaju lęku. Codzienny stres ma szkodliwe wpływanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe, natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów w ciągu 4 miesięcy po stresującym wydarzeniu.
•Chemioterapia – nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, a ich strata zależy także od zastosowanej formy. Co więcej odpowiedź na chemioterapię jest różna u innych osób oraz zależy m.in. od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here