Pod względem odmian kolorystycznych agat nie ma konkurencji na rynku jubilerskim. Dlatego też nazywany jest kamieniem szlachetnym o wielu twarzach. Dzięki swojej różnorodności staje się ciekawą ozdobą ekskluzywnej biżuterii.
Z Włoch na podbój całej Europy
Agat nie bez powodu kojarzy się z Włochami. Na włoskiej Sycylii – największej wyspie Morza Śródziemnego – po raz pierwszy odkryto złoża znanej dziś na całym świecie formacji skalnej. Swoją nazwę agat wziął od rzeki Achates przepływającej przez południowe krańce Sycylii. Już w starożytności świat poznał niezwykły potencjał dekoracyjny tego kamienia. Jego największym atutem zdobniczym były od zawsze układające się koncentrycznie pasy o rozmaitych kolorach, niejednokrotnie tworzących wręcz tęczowy rysunek powierzchni.
Z agatu zaczęto więc wykonywać amulety, sygnety i pieczęcie, ozdabiano nim również ołtarze w świątyniach. W baroku służył jako główna ozdoba uroczych puzderek i tabakierek. Jego popularność, dzięki okazałemu stylowi w architekturze i wnętrzarstwie XVII i XVIII wieku, ogarnęła Europę wzdłuż i wszerz. Urok agatu docenił nawet sam król Jan III Sobieski, który zamówił wysadzany tym kamieniem sekretarzyk. Mebel do dziś oglądać można w wilanowskim pałacu.
Znaczenie symboliczne agatu
Agat słynie ze swoich magicznych właściwości. To kamień ludzi sukcesu – odważnych, niezmordowanych w dążeniu do swoich celów i nastawionych na czerpanie z życia pełnymi garściami. W astrologii łączy się go z dwoma znakami zodiaku: bykiem i koziorożcem. Odczytanie symboliki agatu jest zależne od koloru kamienia. Odmianę błękitną łączy się z duchową harmonią, a różową z ciepłymi relacjami (szczególnie w odniesieniu do więzi matki i dziecka). Agat o brawie zielonej przypisany jest wojowniczym duchom. To właśnie on przyciąga bogactwo i wszelką obfitość. Dodaje pewności siebie, pozbawia kompleksów i burzy bariery komunikacyjne.
Agat w sztuce jubilerskiej
Agat jest nieodłączną ozdobą ekstrawaganckiej biżuterii w stylu vintage. Ponieważ charakteryzuje się bardzo ciekawą powierzchnią, wykonane z niego kamienie jubilerskie mają zwykle bardzo pokaźne rozmiary. Wszystko po to, by zachować oryginalny rysunek agatu. Agatowe oczka często miewają nieregularne kształty, oddające strukturę kamienia w jego naturalnej formie.
Zielony agat zainspirował projektantów słynnej włoskiej marki Roberto Coin, która specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnej biżuterii eksperymentalnej. W wyrafinowanych ozdobach z kolekcji Black Jade kamień ten połączony został z diamentem i różowym złotem. Stanowi dominujący akcent zdobniczy. Kolczyki, naszyjniki i pierścionki Roberto Coin z agatem są wyraziste i pasują do nowoczesnej, pewnej siebie kobiety. W polskim butiku Noble Place można wybrać biżuterię z kolekcji Black Jade również z innym kamieniem, np. jadeitem i lapis lazuli.