Wielu osobom życie osobiste nie układa się tak, jakby sobie tego życzyły. Często się zdarza, że w związku partnerskim dochodzi do kłótni i nieporozumień, które to są przyczyną rozwodu.
W takiej sytuacji zazwyczaj najbardziej cierpią małe dzieci. Wiele samotnych matek, aby zapewnić im odpowiedni byt jest zmuszona do tego, aby pójść do sądu po alimenty. Wysokość tego świadczenia jest w dużej mierze uzależniona od sytuacji materialnej powoda. Sąd po zapoznaniu się z dochodami obojga rodziców ustala wysokość alimentów na dziecko. Ich wysokość może wzrosnąć wraz z wiekiem i zwiększeniem potrzeb dziecka oraz w sytuacji gdy zmieniła się sytuacja materialna rodzica, który to jest zobowiązany do płacenia zasądzonych przez sąd alimentów.
Zgodnie z artykułem 135 §1 ustawy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wysokość świadczenia alimentacyjnego zależy przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
W związku z powyższym wysokość alimentów zasądzonych przez sąd zależy od wielu czynników. Priorytetowym elementem, który wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego jest miesięczny koszt utrzymania dziecka. Sąd zawsze bierze pod uwagę wydatki ponoszone na jedzenie, ubrania, kosmetyki, opłaty związane z miejscem zamieszkania oraz opłaty związane z kształceniem się dziecka.
Wiele osób znajdujących pobierających to świadczenie często zastanawia się, czy alimenty wlicza się do dochodu?
Warto pamiętać o tym, że zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, alimenty na dziecko wlicza się do uzyskanego dochodu. Ponadto obecnie wypłacane świadczenie 500 plus jest również postrzegane jako przychód rodziny.
Otrzymywane w ciągu roku kalendarzowego alimenty należy zawsze zawrzeć w rocznym rozliczeniu PIT.
Taki obowiązek nie spoczywa na osobach, które pobierają świadczenie alimentacyjne na rzecz: dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, dzieci, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, dzieci do dwudziestego piątego roku życia, w sytuacji zasądzone przez sąd alimenty nie przekraczają minimalnej, ustalonej kwoty.