Fotografia to bardzo wdzięczna sztuka. Teoretycznie dostępna jest teraz dla każdego kto ma przy sobie smartfona, jednak jakość takich zdjęć potrafi rozczarować. Mimo łatwości obsługi i trybu auto aparat w telefonie nie zastąpi choćby najprostszej cyfrówki czy lustrzanki. Co warto wiedzieć kupując pierwszy aparat? Poznaj kilka dobrych rad zanim wybierzesz się do sklepu.
Klasyczny czy cyfrowy?
Zaczynając przygodę z fotografią warto postawić sobie pytanie: czy preferujemy fotografię cyfrową czy tradycyjną? Obie te sztuki zdecydowanie posiadają pewne plusy i minusy. Fotografia klasyczna to piękna sztuka operowania światłem, kompozycją i ucząca cierpliwości, ponieważ na efekty trzeba nieco poczekać – do wywołania filmu. Nad każdym zdjęciem warto się zastanowić, ponieważ prób mamy tylko tyle, ile mieści się na jednej rolce filmu. By efektywnie posługiwać się fotografią klasyczną warto mieć nieco podstaw. To forma dla tych, którzy kochają minimalizm.
Fotografia cyfrowa ma tę niewątpliwą zaletę, że efekty widać od razu, rolka filmu praktycznie nigdy się nie kończy, ponieważ kart pamięci możemy mieć przy sobie kilka, a zmieszczą nawet do kilku tysięcy zdjęć. W ciągu kilku sekund możemy zmienić kompozycję, ustawienie i światło, jednocześnie od razu sprawdzając wynik. Nauka fotografii wydaje się łatwiejsza i efektywniejsza. Szybciej można wyłapać swoje błędy. Do tego większość aparatów cyfrowych czy to lustrzanek czy cyfrówek posiada już podglądowy ekran.
Jaki aparat kupić?
Jeśli decydujemy się na aparat cyfrowy mamy do wyboru lustrzanki, kompakty i bezusterkowe. Czym się różnią?
Lustrzanki uchodzą za sprzęt dla profesjonalistów, jednak obecnie co raz więcej amatorów skłania się ku tego rodzaju sprzętom. Jeśli będziemy używać jedynie trybu auto, to zmarnujemy potencjał doskonałego sprzętu. Natomiast mając podstawową wiedzę można wydobyć ze zdjęć bardzo wiele. Do tego lustrzanki zazwyczaj cechują się wymiennymi obiektywami – w zależności od sytuacji czy potrzeb możemy posłużyć się obiektywami o różnej ogniskowej. Innej do krajobrazów, innej do portretów a jeszcze innej do zdjęć pomieszczeń. Podczas wykonywania zdjęcia fotograf przez obiektyw od razu widzi jaki zdjęcie wykona. Po naciśnięciu spustu migawki lustro unosi się rzucając światło na matrycę, na której następuje zapis. Lustrzanki są zazwyczaj dość spore i wymagają odpowiednich toreb czy plecaków do przenoszenia. Pod dość delikatnym obiektywem znajduje się równie wrażliwe lustro. Nie jest to więc sprzęt dla dzieci.
Aparaty bezlusterkowe to coś pomiędzy kompaktem a lustrzanką. Oferują również opcje wymiennych obiektywów, ale działają na zasadzie kompaktu. Nie ma tu podglądu przez obiektyw, a jedynie na załączonym ekranie LCD. Przy niewielkiej ilości światła może być to dość uciążliwe, bo obraz bywa zaszumiony i nie do końca odzwierciedla faktyczne zdjęcie. Rozmiar jest podobny do lustrzanki, a więc zyskujemy tylko na trwałości, Chyba że bierzemy pod uwagę bezlusterkowce o bardzo małych matrycach. Różnica w cenie między nimi a lustrzankami w zasadzie jest niewielka. Natomiast dostępność akcesoriów jest zdecydowanie mniejsza.
Aparaty kompaktowe Nikon są zdecydowanie najbardziej mobilne i dostępne. Dzięki niewielkim rozmiarom lubiane przez turystów, dzieci i amatorów fotografii. Po wyjęciu z kiszeni czy futerału praktycznie od razu jest gotowy do użycia. Zdjęcia zapisują się na karcie pamięci i od razu możemy je podziwiać. Możemy mieć go pod ręką każdego dnia, a większość oferuje znacznie lepsze parametry niż nawet wysokiej klasy smartfon.
Zalety aparatów kompaktowych
Kompakty dzielą się na te trochę lepsze i te trochę gorsze. Niektóre opisujemy jako bardzo amatorskie, natomiast część z nich jest już tak bardzo zaawansowana, że uznaje się je za opcję dla profesjonalistów. Z resztą nawet zawodowi fotografowie lubią mieć przy sobie kompaktowy aparacik by móc szybko wykonać fotografie, kiedy tylko nadarzy się okazja.
Kompaktowe aparaty Nikon posiadają zazwyczaj jeden przycisk na obudowie, spust migawki, a większość dodatkowych opcji jest dostępna z poziomu menu. Ustawienia fotografii mogą stanowić duże ułatwienie dla początkujących. Zazwyczaj mamy do wyboru opcje tematyczne jak: portret, krajobraz, śnieg czy plaża. W tych aparatach warto zwrócić uwagę na jasność obiektywu. Im jaśniejszy, tym bardziej wyraziste będą zdjęcia w różnych warunkach pogodowych. Ponieważ mamy do dyspozycji tylko jeden obiektyw – warto by był jak najlepszy.
W produkcji kompaktów warto wiedzieć, że firmy specjalizujące się w aparatach często wykorzystują znane im technologie również w mniej zaawansowanych modelach w swojej ofercie. Wartą uwagi jest seria aparatów Nikon Coolpix, która scala w sobie wysokiej jakości komponenty Nikona z wytrzymałą i modną obudową.
Kompakty Nikona na komunię
Wiosna to czas Pierwszej Komunii Świętej. Często jako rodzice czy chrzestni zastanawiamy się nad idealnym prezentem dla dziecka, który nie tylko będzie dobrą pamiątką, ale i będzie służył przez lata (no i być może wpłynie też na przyszłe zainteresowania). Dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj mają już telefony z dość prostymi aparatami, jednak prawdziwy sprzęt do zdjęć jest zdecydowanie lepszy. Jeśli tylko nauczymy dziecko podstawowych zasad postępowania z aparatem być może zaszczepimy w nim nową pasję.
Aparaty kompaktowe i te natychmiastowe w typie Instaxa nadają się do tego celu znakomicie. Są bardzo proste w obsłudze, lekkie i dość wytrzymałe. Co przy dzieciach ma niebagatelne znaczenie. Aparat Nikon COOLPIX A300 można kupić w kilku atrakcyjnych kolorach, które z pewnością spodobają się młodszym użytkownikom. Do tego jest lekki, a dzięki grubości wynoszącej 20,1 mm można go zawsze mieć przy sobie. Kompakt ten jest tak malutki, że dziecko schowa go w bezpiecznym miejscu w razie wycieczki oraz będzie dobrze leżał w małej dłoni. Dzięki technologii SNAPBRIDGE bezprzewodowo łączy się ze smartfonem czy tabletem dzięki czemu łatwo zgramy zdjęcia na te urządzenia i będziemy mieć kontrolę nad tym co dziecko fotografuje.