Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat wybór biżuterii dla mężczyzn uległ znacznemu powiększeniu, wciąż dyskutuje się na temat tego, co powinno wchodzić w jej zakres. Bransoletki i sygnety coraz częściej goszczą na blogach poświęconych męskiemu stylowi życia. Nie jest to nowy trend zapoczątkowany przez dyktatorów mody, ani nawet przez Marlona Brando w latach 50 ubiegłego wieku. Jakie dodatki były popularne kiedyś, a jakie są obecnie?

Krótka historia męskiej biżuterii

Mimo że męski zegarek, obrączkę czy spinki do mankietów lub krawata uznaje się za tradycyjny zestaw biżuterii dla panów, to z historii znamy bardzo różne, często oryginalne i egzotyczne dla współczesnych dodatki. Sięgając do prehistorii,  500 lat przed naszą erą, mężczyźni zamieszkujący Imperium Achemenidów zapuszczali długie brody, które przyozdabiali różnego rodzaju świecidełkami. Starożytni Rzymianie i Bizantyjczycy nosili pierścień, który często służył im jako pieczęć, tymczasem złote ozdoby zakładane na stopy wiązały się z wysokim statusem maharadży i klasą rządzących Indiami. Historia pełna jest takich przykładów, udowadniających, że męska biżuteria, to nie wymysł współczesnych wyroczni mody.

Korzenie współczesnej męskiej biżuterii

Znany dzisiaj jako “tradycyjny” zestaw męskiej biżuterii, zaczął się kształtować w latach 50 ubiegłego wieku. W 1952 roku specjalistka od etykiety Amy Vanderbilt, w swoim poradniku pouczała dystyngowanych dżentelmenów, że wyłącznie złoty pierścień z herbem rodu uchodzi za prawdziwie męski dodatek. Dziesięć lat później guru mody, Książę Bedford, potwierdził jej słowa. Dodał jednocześnie, że nie powinno się nosić powszechnie dziś uznawanych za eleganckie spinek do mankietów. Buntownicy wielkiego ekranu jak James Dean, czy Marlon Brando mieli oczywiście swoje własne zdanie na temat biżuterii. To właśnie od nich zaczęła się moda na męskie bransoletki, w których pokazywali się zarówno na co dzień, jak i w swoich filmach. 

Powroty do tradycji

W przeciągu kilku ostatnich lat zarówno producenci, jak i sklepy z biżuterią decydują się na poszerzanie swojego asortymentu o męskie ozdoby. Ich wybór jest kilkukrotnie większy niż jeszcze dziesięć, czy pięć lat temu. Spinki do mankietów powróciły w wielkim stylu. Coraz częściej eleganccy mężczyźni decydują się na przyozdabianie koszul i marynarek gustownymi pinami, agrawkami do klapy, lub szpilkami do kołnierzyka. Pierścienie i sygnety niegdyś zarezerwowane dla majętnych osób, lub jako element rodzinnej tradycji, coraz częściej pojawiają się na palcach.

Buntownik czy ikona stylu?

Elementy męskiej biżuterii jak bransolety, wisiory, czy naszyjniki, niegdyś kojarzone z kinowymi buntownikami i rockmanami, coraz częściej noszone są zarówno przez przeciętnego Kowalskiego, jak  ikony stylu. W przeciągu kilku lat od pojawienia się ich w ofercie dużych marek sprzedających biżuterię, ich jakość ulegała nieustannej poprawie. Męskie bransoletki wykonywane są z różnego rodzaju materiału – od rzemyków, poprzez skórę, a na srebrze czy złocie kończąc. Mimo że na takie dodatki patrzy się coraz przychylniej, to należy pamiętać o odpowiednim doborze bransolety do okazji. Za gafę nie jest już postrzegane zakładanie bransoletki męskiej do marynarki. Decydując się na takie połączenie warto pamiętać, że nałożenie skórzanej bransolety na firmowe spotkanie, może spotkać się z dezaprobatą części osób dlatego warto na spotkania biznesowe wybierać biżuterię z innych materiałów. Z marynarkami i koszulami, najlepiej wyglądają proste, srebrne lub złote ozdoby. Z kolei wyjeżdżając w wakacyjną podróż możesz założyć rzemyk, lub wąską męską bransoletkę, pamiętaj jednak o umiarze – nadmiar ozdób na nadgarstku również nie prezentuje się najlepiej. 

Jeśli chodzi o wisiory – umiar w ich ilości i wielkości to  klucz, którym warto się  kierować.  Przyjęło się, że nie powinny być zbyt krótkie. Najlepiej prezentują się te o długości około  50  i więcej centymetrów. Poza wakacyjnymi wyjazdami, zakłada się je raczej pod koszulkę. Ta część biżuterii, bardziej niż  inne dodatki czy ubiór, mogą podkreślać naszą przynależność do pewnych grup. Dlatego też najczęściej widzimy u mężczyzn krzyżyki i inne symbole religijne.

Nie ma jednego klucza, którym mężczyźni powinni kierować się w doborze biżuterii. Warto jednak sięgać po tę wysokiej jakości i pamiętać o zachowaniu umiaru. Noś dodatki w których czujesz się komfortowo oraz pewnie, a na pewno inni również je docenią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here