Ostatnimi laty dużo większa część absolwentów wyższych studiów decyduje się na pozostanie na studiach doktoranckich. Dla kadry wyższych uczelni wydaje się to dobre zjawisko. Młodzi zaczną przejmować profesorskie pałeczki i zajmą miejsca profesorów nadzwyczajnych w przyszłości. Jednak kiedy rozmawia się ze studentami, którzy podejmują decyzję kontynuowania studiów na studiach doktoranckich można mieć nieco inne zdanie. Okazuje się, że często lęk przed przyszłością po ukończonych studiach, przed zmierzeniem się z szukaniem pracy, z życiem dorosłością powoduje, że łatwiej im podjąć studia doktoranckie i pozostać na uczelni.

Jeśli u takiego studenta nie znajdziemy pasji do dalszego studiowania na studiach doktoranckich, to niestety jego ucieczka przed zmierzeniem się z rynkiem pracy i pozostanie na uczelni nie przyniesie mu to stabilizacji życiową.

Pewnie nie wszyscy doktoranci to absolwenci po studiach, którzy nie mieli na siebie i swoje życie pomysłu. A ponieważ coś trzeba ze sobą zrobić to zdecydowali się na studia doktoranckie. Zawsze to jakiś sposób odsunięcia na plan dalszy szukania stabilnego źródła dochodów. Ale mimo posiadanej pasji studiowania i kontynuowania jej na studiach doktoranckich każdy, podejmujący tę decyzję, musi wiedzieć, że dzisiaj niewielu doktorantów ma możliwość pozostania na uczelniach jako pracownicy naukowi. Dawno mamy czasy za sobą, że „doktorat otworzy przed tobą wszystkie drzwi”. Doktorat już dzisiaj „nie ustawia”. I może okazać się, że studia doktoranckie to tylko przygoda i miły epizod w życiu.

www.wiedzanet.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo dalej?
Następny artykułStudia- jakie wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here