Ból z prawej strony brzucha jest bez wątpienia powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli przybiera na sile i trwa od dłuższego czasu. Powinien być on wówczas bezwzględnie skonsultowany z lekarzem. Jest to bowiem objaw wielu dolegliwości, których wczesne wykrycie pozwoli na podjęcie skutecznego leczenia.
Ból brzucha z prawej strony – jakie mogą być przyczyny? Jeśli w okolicy prawego podżebrza poczujemy nagle tępy ból, może to oznaczać atak kamicy żółciowej. Ból ten promieniuje wówczas do tyłu, aż pod prawą łopatkę. Dodatkowym objawem są wówczas nudności i wymioty. Dodatkowych cierpień mogą przysporzyć wzdęcia. Żadnej ulgi nie przynosi też zmiana pozycji.
Jeśli boli nas cała prawa połowa brzucha, to najprawdopodobniej jest to dolegliwość pochodzenia jelitowego. Może być to jednak skutek przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego, lub pęcherzyka żółciowego. Z poważnym problemem mamy natomiast do czynienia, jeśli bólowi takiemu towarzyszy niedokrwistość. Daje to bowiem podstawę do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu okrężnicy.
Jeśli ból prawej połowy brzucha jest pulsujący i promieniuje do krocza, lub okolicy krzyżowej, może to świadczyć o obecności tętniaka aorty brzusznej. W takim przypadku niezwykle istotne jest szybkie udanie się do lekarza, ponieważ tętniak taki może w każdej chwili pęknąć. Ból wówczas staje się trudny do wytrzymania, a dodatkowo może dojść do wstrząsu krwotocznego, co bezpośrednio zagraża życiu pacjenta. Jedyną metodą leczenia jest szybki zabieg operacyjny.
Ostry, stały ból może być wynikiem zapalenia otrzewnej. Dolegliwości nasilają się po uciśnięciu brzucha, a dodatkowo pojawia się w tym miejscu tzw. obrona mięśniowa. W tym przypadku również należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Zapalenie wątroby objawia się natomiast bólem brzucha w prawej górnej ćwiartce, połączonym z nudnościami, wymiotami, sennością i gorączką. Dolegliwości te z dnia na dzień nasilają się. Warto udać się wówczas na wizytę lekarską, celem dalszej diagnostyki, ponieważ bardzo podobne objawy daje również rak trzustki.

www.abc-augustow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here