Co jeść po treningu?

Posiłek po treningu jest niezbędny niezależnie od wykonywanych ćwiczeń czy celu treningowego. Ma on kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu. Przede wszystkim rekompensuje straty wody, energii oraz elektrolitów. Zwiększa wydolność, zapobiega rozpadowi mięśni, a także wspomaga syntezę białek. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład posiłku przygotowanego po treningu.

Kiedy zjeść posiłek potreningowy?

Całkowita regeneracja organizmu po treningu trwa ok. 2 dni. Spożycie posiłku w ciągu 2 godzin po wysiłku pozwala na przyspieszenie tego procesu. Posiłek po treningu musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Układając menu należy wziąć pod uwagę rodzaj treningu, jak również stan zdrowia, stopień wytrenowania, masę ciała, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz styl życia.

Węglowodany po treningu

Głównym źródłem energii dla pracujących mięśni są węglowodany. Podczas wysiłku wykorzystywany jest odkładający się w mięśniach glikogen. Rezerwy wykorzystane podczas treningu należy jak najszybciej odbudować po zakończonym wysiłku. W związku z tym eksperci zalecają, aby dostarczyć węglowodany w ciągu 30 minut po zakończonym treningu. Im szybciej spożyjemy posiłek potreningowy, tym szybciej rozpoczną się procesy regeneracji. Warto w tej sytuacji sięgnąć po tzw. koktajle odżywcze. Przygotowując ofertę koktajli Herbalife, sklep internetowy zadbał o szeroki wybór smaków. Dzięki temu można wybrać produkt idealnie dopasowany do naszych preferencji smakowych.

Jeżeli nasz wysiłek podczas treningu ma charakter intensywny, to powinniśmy wybierać głównie węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, które są bardzo szybko uwalniane do krwi. W przypadku mniej intensywnych treningów lepszym rozwiązaniem będą węglowodany złożone.

Białko po treningu

Równie ważnym składnikiem posiłku potreningowego jest białko. Stanowi ono podstawowy budulec naszego organizmu. Każdy trening o dużej intensywności prowadzi do rozpadu białka. Dostarczenie tego makroskładnika ma na celu zahamowanie procesu rozpadu białka i utrzymanie tkanki mięśniowej na stabilnym poziomie. W przewodzie pokarmowym białko ulega rozpadowi do aminokwasów, które następnie są wchłaniane do krwiobiegu i wykorzystywane do tzw. syntezy białka wewnątrzustrojowego. Regulacja procesu syntezy białek mięśniowych jest warunkiem utrzymania i rozrostu włókien mięśniowych. Proces ten jest w dużym stopniu wspomagany przez białko dostarczane w posiłku po treningu. Warto zatem zadbać, aby oprócz węglowodanów o dobrym stopniu przyswajania, w naszym posiłku znalazło się również pełnowartościowe białko.

Odpowiednie połączenie białek i węglowodanów w posiłku po treningu ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu oraz uzyskania pożądanych efektów. Warto także zadbać o dobrą przyswajalność tych makroskładników. Koktajle odżywcze zapewniają odpowiednią dawkę energii oraz materiał budulcowy dla naszych mięśni. Ponadto dostarczają mnóstwo witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto zajrzeć na stronę https://24fitclub.pl/ i wybrać jeden z koktajli odżywczych oferowanych przez Herbalife.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here