Intensywny trening fizyczny to spore wyzwanie dla organizmu. Ruch sprawia, że spalamy tkankę tłuszczową, wzmacniamy mięśnie i tracimy duże ilości wody, wraz z sodem, mocznikiem, chlorem, glukozą oraz aminokwasami. To właśnie utrata płynów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a ich uzupełnianie powinno stanowić priorytet.

Letnie upały, uprawianie sportu, praca fizyczna, to wszystko sprawia, że intensywnie się pocimy, a co za tym idzie, tracimy duże ilości wody. By uniknąć groźnego odwodnienia, musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Rodzaj płynów ma tak samo duże znaczenie, jak częstotliwość oraz ilość ich spożywania. Nie każdy płyn nawadnia tak samo dobrze. Kluczowe znaczenie ma tutaj tzw. osmolarność. Płyny takie jak soki i niektóre napoje gazowane wykazują zwiększony poziom osmolarności, co oznacza, że nasz organizm wolniej je wchłania, a nawadnianie nie jest wystarczające. Tak popularna wśród wielu osób woda, również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co prawda gasi pragnienie i pozwala dość szybko uzupełnić płyny, jednak nie dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i energetycznych. Napoje wzbogacane kofeiną również nie powinny pojawiać się na treningu. Co prawda dają sporo energii, jednak pobudzają częstsze oddawanie moczu, co przyspiesza proces utraty płynów.

Najlepszym rozwiązaniem są napoje izotoniczne lub tzw. doustne płyny nawadniające. Te drugie posiadają unikalną kompozycję składników, które w krótkim czasie przywracają równowagę elektrolitową i wodną organizmu.

www.pracowniapiekna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here