Co to jest procesor?

Osoby, które nie są zaznajomione z branżą technologiczną oraz informatyczną, niejednokrotnie zastanawiają się, co to jest procesor, ponieważ słowo to często słyszą w różnych reklamach i rozmowach. Procesor jest sekwencyjnym urządzeniem cyfrowym, „sercem” urządzeń takich jak komputery i smartfony. Procesor wykonuje ciągi operacji matematyczno-logicznych, pobiera dane z pamięci operacyjnej i stara się je wykonać.

Współcześnie procesory są bardzo niewielkie i występują jako układy scalone. Montuje się je w urządzeniach elektronicznych. Procesor to jeden z tych komponentów, które mają największy wpływ na szybkość pracy telefonu, tableta czy komputera. W dziedzinie komputerów stacjonarnych oraz laptopów, najbardziej znanymi producentami procesorów są Intel oraz AMD, natomiast na rynku urządzeń mobilnych prym wiodą MediaTek oraz Qualcoom. Procesory mają zazwyczaj kilka rdzeni (dawniej były układy 1 i 2-rdzeniowe, dzisiaj stosuje się jednostki 4 i 8-rdzeniowe) o danym taktowaniu mierzonym w Ghz. Topowe procesory stosowane w komputerach do gier mają odblokowane mnożniki, przez co można dodatkowo podkręcać ich taktowanie.

Procesor razem z pamięcią operacyjną ram oraz układem graficznym odpowiadają za wydajność urządzenia. Im więcej urządzenie ma ram-u i bardziej zaawansowany układ graficzny, tym lepiej. Z procesorami sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ liczą się nie tylko taktowanie oraz liczba rdzeni, ale także chociażby architektura układu i proces wykonania. Producenci prześcigają się w coraz to nowych technologiach.

www.kosmetomania.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFerie z książką
Następny artykułBiseksualizm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here