Co to jest root?

Osoby, które czytają różne artykuły i wypowiedzi na tematy związane z informatyką oraz nowoczesnymi technologiami, często spotykają się ze stwierdzeniami niespecjalnie zrozumiałymi dla większości ludzi. Jednym z takich sformułowań jest „root”. Co to jest root, co ma na myśli osoba, która twierdzi, że mając problemy z telefonem powinniśmy zrobić root?

Root to popularne określenie na rodzaj konta/dostępu, które daje pełną ingerencję w system operacyjny. Daje dostęp do wszystkich komend w systemie, wykonywania bardzo zaawansowanych operacji. Z założenia konta root nie powinny być używane, jeśli do naszych zadań wystarcza zwykłe konto.

Kiedy kupujemy telefon w sklepie, oczywiście nie ma na nim konta root. Mamy domyślną wersję systemu z wieloma ograniczeniami, których jednak 95% użytkowników wcale nie odczuje, ponieważ wszystkie zwyczajne rzeczy może robić na smartfonie normalnie. Bardziej zaawansowane osoby czasem decydują się zrobić root. Uważają na przykład, że producent zaśmiecił ich telefon aplikacjami, które są im niepotrzebne, a domyślnie nie da się ich odinstalować. Mogą też chcieć coś pozmieniać w bardzo zaawansowanych ustawieniach. Mogą wtedy zrobić roota, z tym że jest to ingerencja w oprogramowanie dostarczone przez producenta i najprawdopodobniej taka czynność będzie oznaczała utratę gwarancji. Poza tym jeśli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, istnieje ryzyko że coś zepsujemy i nasze urządzenie będzie działać dużo gorzej niż wcześniej. Dlatego ostatecznie mało kto rootuje telefon.

www.colorowo.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJęzyk polski
Następny artykułBiegunka u dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here