Co to są łańcuchy Galla?

0
172

Do przenoszenia ruchu obrotowego na duże odległości wykorzystuje się różne rodzaje pasów transmisyjnych i łańcuchów metalowych. W zastosowaniach przemysłowych zwykle stosowane są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, stalowe łańcuchy Galla, które są przykładem łańcuchów drabinkowych charakteryzujących się niską podatnością na rozciąganie. Łańcuch rolkowy Galla współpracuje ze znormalizowanymi kołami zębatymi i może występować w wersji jedno-, dwu- lub wielorzędowej.

Konstrukcja łańcucha drabinkowego

Używane do przenoszenia napędu, wytrzymałe łańcuchy rolkowe Galla zbudowane są ze stalowych, odpornych na odkształcenia elementów. Są nimi płytki, sworznie, tulejki i rolki. Niezależnie od rodzaju łańcucha, w każdym modelu tego typu podzespołu występują ogniwa wewnętrzne i zewnętrzne, które układane są naprzemiennie. W sprzedaży dostępne są modele jednorzędowe i zbudowane z dwóch lub większej liczby rzędów równolegle ułożonych płytek, sworzni, tulejek i rolek. Dwu- lub wielorzędowy łańcuch rolkowy Galla jest sprzętem przeznaczonym do stosowania w układach podlegających większym obciążeniom, przystosowanym do montażu na wielorzędowym kole zębatym. Standardowy łańcuch drabinkowy jednorzędowy sprawdzi się na kole zębatym typu tradycyjnego, z piastą lub bez piasty, z hartowanym wieńcem, żeliwnym lub nierdzewnym.

Rodzaje łańcuchów Galla

Na rynku znaleźć można cztery podstawowe rodzaje łańcuchów drabinkowych. Są to łańcuchy tulejkowe, rolkowe, sworzniowe i zębate. W zastosowaniach przemysłowych zwykle używa się łańcuchów rolkowych Galla. To konstrukcje podobne do łańcuchów tulejkowych, z tą różnicą, że na tulejkach zostały zamocowane specjalne rolki. Prosta modyfikacja konstrukcyjna sprawia, że łańcuch rolkowy Galla jest mniej podatny na rozciąganie i charakteryzuje się większą sprawnością działania przekładni w stosunku do podstawowych modeli łańcuchów tulejkowych. Łańcuchy sworzniowe składają się z płytek i sworzni, ale ze względu na małą wytrzymałość, nie są wykorzystywane w przemyśle. Z kolei łańcuchy zębate wyposażone są w płytki o zmienionym kształcie. Trapezowe płytki dobrze dopasowują się do kół zębatych, co minimalizuje ryzyko zsunięcia łańcucha z koła. Są ciche i bardzo trwałe, ale droższe w produkcji.

W zastosowaniach przemysłowych do przenoszenia napędu przy pomocy kół zębatych wykorzystuje się różne rodzaje łańcuchów typu drabinkowego. Jedną z ich popularnych wersji są łańcuchy Galla rolkowe. To elementy o dużej wytrzymałości i sprawności działania, niepodatne na rozciąganie i stosunkowo tanie w produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here