Czas na rolety, czyli co warto wiedzieć przed zakupem
Zdjęcie: Adobe, 182276054

Rolety latem powinny chronić nas przed upałami i rażącymi promieniami słońca, a zimą dodatkowo wspomagać utrzymywanie ciepła we wnętrzu mieszkania. Ich dekoracyjność sprawia, że mogą być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym. Jeśli zastanawiasz się, jakie rolety kupić, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Rolety dzień noc

Odpowiednie wykorzystanie i dostosowanie światła dziennego w obrębie mieszkania ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i… zdrowie. Badania potwierdzają, że sztuczne źródła oświetlenia mogą wpływać negatywnie na jakość snu. Aranżując swoje wnętrze w poszukiwaniu harmonijnego kompromisu, warto rozważyć montaż rolet typu dzień/noc.

Rolety dzień noc mają dwie warstwy materiału – jeden jest transparentny, czyli przepuszcza światło, drugi natomiast to światło blokuje. Prosty mechanizm łańcuszkowy pozwala swobodnie dostosować ilość przepuszczanego światła.

Tego rodzaju rolety znajdziemy w kilku wariantach, a najpopularniejsze z nich to tradycyjne oraz mini.  Roleta tradycyjna, a inaczej wolnowisząca, przeznaczona jest do montażu pod sufitem lub nad wnęką okna. Sprawdzi się także w przypadku niestandardowych listew. Świetna do dużych okien. Natomiast roleta mini ma przyssawki lub haczyki, które przytwierdza się bezpośrednio do ramy okna.

Rolety rzymskie

Innym rodzajem przesłon okiennych są rolety rzymskie. Istotną ich zaletą jest duża uniwersalność. Możesz wybrać dowolny materiał w zależności od stylu wnętrza, a także preferencji montażu. Tkaniny, z których uszyte są rolety rzymskie, mogą być w większym lub mniejszym stopniu przepuszczające światło dzienne. Tutaj jednak warto pamiętać, że do grubszych rolet lepiej sprawdzi się mechanizm koralikowy niż sznurkowych, ze względu na większą wytrzymałość.

Rolety w kasetach czy bez?

Kaseta, w której umieszczona jest roleta, sprawia, że prowadnice są niewidoczne, co znacznie podnosi walory estetyczne dekoracji okiennej. Warto rozważyć taki rodzaj rolet, gdy w naszym mieszkaniu mamy okna o nietypowych rozmiarach lub chcemy uniknąć inwazyjnego montażu. Rolety rzymskie wyróżnia także ciekawy design oraz łatwe utrzymanie ich w czystości – materiał można nawet wyprać w pralce.

Kilka wskazówek przed wyborem rolet

Kupując roletę na wymiar, pamiętaj o odpowiednim zmierzeniu okna. Jeżeli planujemy montaż do ściany lub sufitu, powinniśmy wziąć pod uwagę szerokość wnęki okna i dodać około 5 cm po każdej strony. W przypadku instalacji rolety bezpośrednio na ramie istotna jest szerokość szyby plus 2 lub 3 cm po prawej i lewej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here