Każdy rozpoczynający działalność, jeśli jej profil tego wymaga rozpoczyna poszukiwania, gdzie warto znaleźć tanie kasy fiskalne. Bardzo często pierwszym odwiedzanym miejscem są rozmaite portale aukcyjne. Przy szczęśliwym i sprzyjającym losie można znaleźć tanie kasy fiskalne, które jednak najczęściej są używane. Jeśli te tanie kasy fiskalne są nowe bardzo często posiadają jakiś fabryczny defekt i stąd ich znacząco obniżona cena. Jak pokazują statystyki w głównej mierze niemal każda kasa, którą można zakwalifikować do grupy tanie kasy fiskalne, pochodzi od rosyjskiego producenta, firmy INCOTEX. Taka nowa i w pełni sprawna kasa fiskalna, nie kupowana na wyprzedaży czy po okazyjnej cenie kosztuje mniej niż 600 zł. Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli rozmaitych producentów, zatem jest w czym wybierać. Niestety, tylko nie każda dostępna w sprzedaży kasa zaliczana jest do grupy tanie kasy fiskalne. Pomijając wszystkie dane techniczne, niewątpliwe walory użytkowe poszczególnych modeli czy ich funkcjonalność, o tym czy dane kasy to tanie kasy fiskalne przede wszystkim decyduje rzeczywisty koszt zakupu takiego urządzenia. Oto jak wygląda rzeczywisty koszt zakupu kasy fiskalnej na kilku typowych przykładach.

Przykład 1 – kasa fiskalna A – Cena brutto kasy wynosi 460 zł. Podatek VAT w tym wypadku równa się 86, 02 zł. Podatek 18% nie przekracza kwoty na poziomie 67, 32 zł, a 90% ceny netto to suma 336, 58 zł. Rzeczywisty koszt takiej kasy wynosi zatem -29, 92 zł.

Przykład 2 – kasa fiskalna B – Cena brutto kasy wynosi 1099 zł. Podatek VAT w tym wypadku równa się 205, 51 zł. Podatek 18% nie przekracza kwoty na poziomie 160, 83 zł, a 90% ceny netto to suma 700 zł. Rzeczywisty koszt takiej kasy wynosi zatem 32, 67 zł.

Zatem jak widać z powyższego przykładu, tanie kasy fiskalne to nie zawsze te, które na pierwszy rzut oka mają najniższą rynkową cenę. Nie da się niestety ukryć, że tanie kasy fiskalne niemal pod każdym względem mają znacząco gorsze parametry techniczne, niż chociażby te z średniej półki cenowej. Tanie kasy fiskalne bardzo często są zawodne pod względem mało intuicyjnego oprogramowania ( które często ulega wszelkim możliwy awariom) ale i pod względem bogatego menu czy szybkości drukowania paragonu. Tanie kasy fiskalne, choć to nie najistotniejsze, od tych droższych mocno odstają również pod względem wizualnym. Chociaż od każdej reguły są pewne wyjątki, to jednak większość osób, które są w stanie racjonalnie myśleć stwierdzi, że tanie kasy fiskalne to jednak nie jest ten element, w który inwestować należy nawet te z pozoru niewielkie środki finansowe. Tanie kasy fiskalne od tych z nieco wyższej cenowej półki przede wszystkim różnią się dość znacząco wszystkimi parametrami technicznymi oraz walorami związanymi z ich użytkowaniem.

www.wiwar.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here