Czym jest czyrak ?
Czyrak to bolesny ropień, którego wywołuje najczęściej gronkowiec złocisty. Aby wystąpiły objawy, potrzebny jest spadek odporności organizmu spowodowany wychłodzeniem, niedożywieniem czy np. przebytą infekcją. Osoby chorujące na choroby nowotworowe, cukrzycy czy nosiciele wirusa Aids, również są bardziej narażeni na zachorowanie, natomiast nie jest on chorobą dziedziczną.
Czyrak pod pachą ma postać guza, na początku jest zaczerwieniony a po kilku dniach przekształca się w krostę z której robi się bolący i swędzący ropień. Po pęknięciu, które trwa około dwóch tygodni, opróżnia się on z ropy i tkanki martwiczej zostawiając ranę gojącą się samoistnie. Zmianę pod pachą należy codziennie odkażać. Czyrak ten powstaje bardzo często, ponieważ pacha jest miejscem narażonym na ucisk i tarcie. Kiedy taki ropień pojawi się nad górną wargą czy brodzie -pęknie i dostanie się do krwiobiegu, może spowodować nawet zapalenie opon mózgowych.
Bakterie docierając do narządów wewnętrznych mogą ,również spowodować zapalenie płuc, wsierdzia itp.
Odpowiednia dieta, jak również terapia antybiotykiem (z grupy penicylin i cefalosporyny) zmniejsza częstotliwość ich występowania a są one zaraźliwe i lubią nawracać.
Trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny!
Z uwagi, że jest choroba zaraźliwa trzeba zadbać o osoby mieszkające razem i pod żadnym pozorem nie używać np. tego samego ręcznika, maszynki do golenia, grzebienia do włosów co osoba chora.
Czyraka nie wolno przecinać ani wyciskać, ponieważ może to doprowadzić do powstania zmian mnogich, najlepiej udać się do specjalisty i podjąć odpowiednie leczenie.
W przypadku zmian mnogich lub niebezpiecznie umiejscowionych konieczna jest wizyta u dermatologa.
Oczywiście czyraki występują nie tylko pod pachą z uwagi, że są one chorobą skóry to pojawiają się zazwyczaj na jej owłosionym obszarze np. w pachwinach, na głowie, pośladkach, a także miejscach narażonych na pot: kark, szyja , twarz a nawet powieki i przewód zewnętrzny ucha.