Jako że dieta ketogeniczna zakłada ograniczenie spożycia pewnych warzyw oraz owoców, a także produktów zbożowych oraz nabiału – warto wprowadzić dodatkową suplementację witamin i minerałów. W tym artykule dowiesz się, jakie składniki odżywcze powinno się suplementować na diecie ketogenicznej.
Jak suplementować?
Należy zacząć od tego, że ilość przyjmowanych suplementów powinna być indywidualnie dostosowana pod Twoje potrzeby i jadłospis – jeśli masz wątpliwości lub nie masz doświadczenia w diecie ketogenicznej, zasięgnij opinii fachowca – ketowariatka.pl.
Keto dieta jest dość specyficzna, bowiem zmienia rodzaj „paliwa”, którym posługuje się organizm. Brak niektórych owoców oraz warzyw i ograniczona ilość zbóż i nabiału może prowadzić do pewnych niedoborów w organizmie.
Co należy suplementować?
Istnieją suplementy diety przeznaczone specjalnie dla osób na diecie ketogenicznej, jednak przed ich zastosowaniem należy upewnić się, że rzeczywiście cierpimy na niedobory wszystkich składników, jakie znajdują się w preparacie, bowiem zbyt wysoki poziom witamin czy minerałów jest niekorzystny dla organizmu.
Rozwiązanie kompleksowe jest na pewno wygodne (nie trzeba pamiętać o braniu kilku preparatów), jednak może być niebezpieczne, więc warto przed taką suplementacją zrobić badania krwi i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.
Oto lista składników odżywczych, jakie warto suplementować na diecie ketogennej:
- Witaminy z grupy B – ze względu na to, że keto dieta zakłada pozbycie się z diety wszelkich węglowodanów, podaż witamin z grupy B nie jest wystarczająca. Witaminy te są bardzo istotne dla organizmu, wpływają nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale też na istotne procesy zachodzące w organizmie, jak na przykład regulacja produkcji erytrocytów. Niedobory tych witamin mogą prowadzić między innymi do anemii.
- Kwas omega-3 – znaczna zawartość tłuszczu w diecie oznacza spore obciążenie dla wątroby – dlatego warto suplementować witaminy D3 oraz K2. Takie połączenie daje właśnie kwas omega-3 w kapsułkach z olejem rybnym, a dodatkowo stanowi doskonałe źródło energii.
- Elektrolity – podczas diety ketogennej zmuszamy organizm, aby zaczął czerpać energię z tłuszczy, a nie – tak jak jest przyzwyczajony – z węglowodanów doprowadza to do pewnej dezorientacji. Z tego powodu tuż po przejściu na dietę ketogeniczną, możemy odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak wymioty, bóle głowy czy ogólne pogorszenie samopoczucia. Pozbawienie organizmu sodu i potasu z pożywienia prowadzi do niedoborów, więc warto wspomagać się w tym zakresie suplementami.
- Błonnik – jeśli zauważasz problemy z jelitami, utrudnione wypróżnianie – warto rozważyć suplementację błonnika. Wysoka ilość białka i tłuszczu w diecie może prowadzić do utrudnionej pracy jelit, a błonnik ma za zadanie wspomóc ich funkcjonowanie.
- Kofeina – można ją stosować jako „pobudzacz” lub w stanach ogólnego zmęczenia. Osoby lubiące kawę mogą ją pić, jednak te z Was, które nie przepadają za smakiem ciemnego napoju – mogą stosować kofeinę w formie suplementu diety. Należy jedynie pamiętać o nawadnianiu organizmu, gdyż kofeina ma działanie odwadniające.
Warto pamiętać, że dieta ketogenna jest specyficzna i początkowe złe samopoczucie jest w pełni normalne ze względu na to, że organizm musi się przestawić na nowe źródło energii. Warto go wspomóc w tym procesie, wprowadzając odpowiednią suplementację, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultować się ze specjalistą, który zna się na diecie ketogenicznej.