W ostatnim czasie wśród różnego rodzaju diet redukujących wagę i przywracających energię szczególną popularnością cieszy się dieta paleolityczna. Swoją nazwę zawdzięcza ona okresowi paleolitycznemu w naszej historii, który to stał się inspiracją do jej stworzenia.

Przeciw chorobom cywilizacyjnym

Istnieje wiele chorób, które przez Światową Organizację Zdrowia określane są mianem cywilizacyjnych. Nowotwory, cukrzyca, depresja – to zaledwie kilka z nich. To, co je łączy, to fakt, że pojawiły się na obecnym etapie ewolucji i związane są z trybem życia charakterystycznym dla naszej cywilizacji. A dlaczego pojawiły się właśnie teraz? Między innymi przez złą dietę, którą w ostatnich latach stosuje zastraszająca ilość osób.

Istota diety paleo

Ponieważ to właśnie w tym, co jemy dostrzega się główną przyczynę wielu chorób, powrót do diety ludzi pierwotnych ma być receptą na ochronę przed nimi. A w diecie tej znajdują się wyłącznie produkty, które dostępne były dla ludzi żyjących w tamtym okresie prehistorycznym. Wszystko więc, co jest wytworem naszej cywilizacji, musi zostać tu odsunięte.

Dieta paleo – jak ułożyć skuteczny jadłospis?

Żeby ułożyć prawidłowy jadłospis paleo, należy zacząć od sporządzenia listy produktów, po które sięgnąć można. Do tych najważniejszych zalicza się owoce i warzywa, nasiona oraz pestki, a także chude mięso (głównie pochodzące z ryb), jajka i produkowane na zimno naturalne oleje roślinne. A co należy wyeliminować? Przede wszystkim nabiał, produkty zbożowe i skrobiowe, warzywa strączkowe, cukier, sól oraz produkty przetworzone.

Zbilansowane posiłki.

W diecie tej bardzo ważne jest, aby w każdym daniu znajdowały się produkty z niemal wszystkich dozwolonych kategorii. Chodzi o to, aby w diecie nie zabrakło żadnych składników odżywczych, które mają pływ na kondycję i funkcjonowanie organizmu. No i ważne jest też, aby nie przejadać się, a dopicia wykorzystywać przede wszystkim wodę. Dozwolone są także napary ziołowe, ale kawa i mocna herbata czy alkohol odpadają.

www.bibise.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here