Dla kogo są przeznaczone szkolenia AFF?

Skoki spadochronowe to jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych. Możliwość szybowania w przestworzach i spoglądania na świat z wysokości kilku tysięcy metrów to wyjątkowe przeżycie. Aby regularnie skakać ze spadochronem, warto skorzystać z nowoczesnych szkoleń AFF. Kto może brać w nich udział?

Szkolenia AFF dla początkujących i nie tylko

AFF, czyli Accelerated Free Fall, to metoda szkolenia skoczków spadochronowych, stworzona w Stanach Zjednoczonych. Stosuje się ją od 25 lat na całym świecie, szybko przygotowując uczniów do samodzielnego oddawania skoków. Szkolenia AFF są kierowane zarówno do osób, które wcześniej brały udział w tradycyjnych szkoleniach dla skoczków spadochronowych, jak i do tych, które po raz pierwszy mają do czynienia ze spadochronem.

Udział w szkoleniu AFF poleca się osobom, które chcą skakać samodzielnie w aeroklubie lub zostać skoczkiem sportowym. Ponadto szkolenie uzupełni wiedzę zdobytą na tradycyjnym szkoleniu i przyda się pilotom małych samolotów. Udział w kursie mogą wziąć również osoby, które w przyszłości chciałyby zostać instruktorem skoków spadochronowych.

Teoria i praktyka

W trakcie szkoleń AFF uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna rozpoczyna się przed pierwszym skokiem i jest kontynuowana przez cały kurs. Szkolenie w tym zakresie obejmuje między innymi instrukcję postępowania w trakcie awarii sprzętu, a także informowanie skoczka o wszystkich błędach popełnianych podczas skoków. Skok jest nagrywany, dlatego instruktor może obejrzeć film z uczniem i objaśnić dokładniej, na czym polegały popełnione błędy.

Ćwiczenia praktyczne odbywają się na uprzęży, na której poznaje się zasadę wyczepiania spadochronu głównego oraz technikę skoku. Dodatkowo uczeń dowiaduje się, w jaki sposób otworzyć spadochron zapasowy. Szkolenia AFF obejmują z reguły od 6 do 10 skoków w zależności od postępów ucznia. Wszystkie skoki oddaje się z wysokości od 3 do 4 tysięcy metrów przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Spadochron, kombinezon oraz inne elementy wyposażenia skoczka, uczniowie wypożyczają w szkole, która organizuje kurs AFF. Możliwe jest zabieranie na kurs własnego spadochronu, jednak ze względu na wysokie koszty zakupu procesjonalnego sprzętu, rzadko zdarza się, by ktoś decydował się na takie rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here