Fotografia stomatologiczna - jaki sprzęt do gabinetu?

W fotografii stomatologicznej liczy się przede wszystkim możliwość wykonania zdjęć w maksymalnej głębi ostrości. Tylko dostatecznie wyraźne, nierozmyte fotografie sprawdzają się jako profesjonalne uzupełnienie dokumentacji. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odpowiednia matryca to podstawa

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki format matrycy obsługuje aparat. Najczęściej spotkamy się dwoma rodzajami: FF (pełna klatka) oraz APS-C (niepełna klatka). Mają taką samą rozdzielczość i liczbę pikseli, jednak występuje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic. Pierwszy typ, czyli FF, ma wymiary 36 x 24 mm. Zrobienie wyraźnego zdjęcia z bardzo dużym przybliżeniem aparatem obsługującym tę matrycę, wymaga znalezienia się w niewielkiej odległości od pacjenta. Będzie to więc dość trudne i niezbyt komfortowe zarówno dla osoby fotografującej, jak i fotografowanej. Takie matryce znacznie lepiej sprawdzają się np. przy typowych portretach.

W przypadku matrycy APS-C (zwłaszcza w modelach aparatów Canona, gdzie jej rozmiar wynosi 22.2 x 14.8 mm), ten problem nie występuje. Przy APS-C łatwiej jest zrobić duże przybliżenie z nieco większej odległości. Taki format umożliwia wykonanie efektywnych, idealnie wyostrzonych zdjęć w trybie makro. Matryca pozwala więc na uzyskanie maksymalnej głębi ostrości, która jest tak ważna dziedzinie stomatologii. Dlatego zdjęcia zrobione przy użyciu takiego sprzętu będą o wiele wyraźniejsze i pozwolą na odwzorowanie nawet najmniejszych detali. Dzięki temu diagnostyka i planowanie leczenia, a także komunikacja z pacjentem, staną się zdecydowanie łatwiejsze.

Kompletny zestaw dla stomatologa

Kolejną zaletą matryc APS-C jest niższa cena aparatów wykorzystujących ten rodzaj sensora. Co więcej, ich masa i rozmiar również będą mniejsze niż w przypadku sprzętów z FF. Poza matrycą, istotny jest producent aparatu oraz dostępność dedykowanych mu akcesoriów. W tym przypadku wyjątkowo szeroki wybór oferuje Canon. Obecne w ofercie marki lustrzanki cyfrowe dają szerokie pole do popisu w dziedzinie fotografii stomatologicznej. Szczególnie polecanymi modelami są tutaj EOS 80D, EOS 77D, EOS 6D Mark II, oraz EOS 5D Mark IV. Wyposażono je w wiele przydatnych parametrów i funkcji, a do tego są bardzo szybkie, lekkie i poręczne.

Równie ważną funkcję pełnią akcesoria dodatkowe, które jeszcze bardziej podbiją jakość zdjęć i umożliwią pracę z aparatem niezależnie od warunków. W gabinecie dentystycznym szczególnie funkcjonalne będą specjalne makroobiektywy, np. Canon z makro 100 mm. Ich największą zaletą jest rejestracja obrazu w skali 1:1 i to z odległości zaledwie 0,2-0,3 mm. Kolejny ciekawy dodatek to lampy błyskowe do makrofotografii, pozwalające na równomierne oświetlenie fotografowanego obiektu (idealnym przykładem jest tutaj model Macro Ring Lite).

Gdzie kupić sprzęt do fotografii stomatologicznej?

Szukając aparatu i akcesoriów dodatkowych, najlepiej skorzystać z oferty sklepów specjalizujących się w sprzedaży urządzeń dostosowanych do fotografii stomatologicznej. Wysokiej jakości lustrzanki Canona, z parametrami dobranymi pod kątem wykorzystania w gabinecie, oferuje sklep Digital24. Znajdują się tam modele wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje, co zdecydowanie usprawnia proces zakupowy i ułatwia podjęcie decyzji.  

Ekipa Digital24 współpracuje ze specjalistami w dziedzinie stomatologii – Akademią Dawsona oraz uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach, sympozjach, eventach i targach stomatologicznych. Można mieć więc pewność, że wszystkie oferowane w tej kategorii produkty spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania dentystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here