garsonka

Garsonka to tzw. damski strój składający się z dwóch części – spódnicy lub spodni oraz żakietu. Każda modna kobieta powinna mieć w swojej garderobie chociaż jedną. Garsonki można podzielić na dwa rodzaje – codzienną i wieczorową. Garsonka jest często niedocenianym strojem, tymczasem jej znaczenie najlepiej przyrównać do roli męskiego garnituru. Jest dobrym rozwiązaniem w większości sytuacji, które wymagają eleganckiego ubrania. Garsonki zazwyczaj składają się z dwóch elementów. Najczęstsze zestawienie tworzy żakiet ze spódnicą, spotkać możemy jednak również wersje ze spodniami lub sukienką. Dobrze dobrana garsonka pozwala na ukrycie mankamentów oraz podkreślenie zalet posiadanej figury. Od dawna stanowi doskonały ubiór do biura. Dziś to także idealny strój na różne rodzinne uroczystości, spotkania biznesowe, etc. Dobra garsonka powinna być odpowiednio dopasowana do figury, a przy tym wygodna. Nie może być zbyt obcisła ani też za duża. Na co dzień zaleca się garsonki w popularnych kolorach: szarym, czarnym, granatowym. Natomiast na wieczór można sobie pozwolić na garsonki w innych bardziej intensywnych odcieniach oraz połyskliwe – uszyte z tafty lub satyny. Przy wyborze garsonki należy zwrócić uwagę na jakość materiału. Dla Pani bizneswoman na spotkania służbowe wskazana jest garsonka w stonowanych kolorach, nigdy w jaskrawych i bardzo kolorowych. Garsonki to jeden z hitów sezonu, chociaż zawsze są one kobiece, szykowne i eleganckie.

garsonki damskie są bardzo uniwersalne

Garsonka – jej historia

Jedną z wielu rzeczy, które zawdzięczamy sufrażystkom są…spódnice. Bez rozdzielenia niewygodnej sukni na dwa elementy, nie powstałaby żadna garsonka. Dzięki potrzebie wygody, wyzwolone Panie mogły zastąpić ciężkie suknie czymś lżejszym i ułatwiającym ruchy. Było to niezwykle istotne szczególnie dla Pań, które musiały się dużo nabiegać. Spódnica i bluzka stały się swoistym uniformem dla urzędniczek i nauczycielek. Do garsonki było coraz bliżej. Wcześniej również znany był taki fason, jednak służył on do jazdy konnej, czy wieczornych spacerów.

Garsonka – rewolucja Coco Chanel

Znana z zaprojektowania Małej Czarnej i ekskluzywnej linii perfum, Coco Chanel jest również autorką pierwszych kostiumów kobiecych. Zaprojektowane przez nią garsonki wykonane były z dżerseju. Rewolucja polegała nie tylko na nowym kroju, ale też wykorzystaniu materiału wcześniej kojarzonego z bielizną. Coco lansowała styl chłopczycy, takie też były jej garsonki. Składały się z szerokiego żakietu i zwężającej się u dołu spódnicy. Komplet nie posiadał kołnierza i stworzony był z myślą o wygodzie. Sportowa elegancja spodobała się kobietom do tego stopnia, że garsonki opanowały świat mody. Po garsonkach Coco Chanel przyszła moda na kolejne fasony. Najwięksi dyktatorzy mody proponowali swoje kroje. Mieliśmy garsonki Gorggio Armaniego, Louisa Vuittona Marca Jacobsa, czy Vivienne Westwood. Z garsonek korzystały największe kobiety świata. Wśród nich należy wymienić Margaret Thatcher, którą trudno byłoby sobie wyobrazić bez garsonki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here