Gdy kawalerka służy rodzinie z dzieckiem… Skorzystajcie z naszych rad i stwórzcie przestrzeń idealną dla całej rodziny

0
1227

Nie zawsze można pozwolić sobie na duże mieszkanie i wiele małżeństw decyduje się na kawalerkę. Na samym początku wspólnej drogi wydaje się ona w zupełności wystarczająca, jednak problem pojawia się, gdy przychodzi na świat dziecko, bo wtedy okazuje się, że jest jej coraz mniej. Jednak i taką przestrzeń można urządzić z myślą o całej rodzinie. Jak to zrobić? Poznajcie nasze rady.

Jak wykończyć ściany i podłogi w kawalerce, czyli jednolicie czy z podziałem na strefy?

Pierwsza wątpliwość pojawia się już przy wykańczaniu ścian i podłóg. Czy zdecydować się na jednolite wykończenie, czy może wyróżnić pewne strefy. Tak naprawdę obydwa rozwiązania mogą być dobre, oczywiście pierwsze znacznie łatwiejsze. Jeśli jednak będziesz w jakiś sposób wydzielać strefę dla dziecka to ją możesz pomalować w innym kolorze. Jeśli w salonie są jasne zielenie na ścianach, to w części dziecięcej mogą być szarości, bądź odcienie szaro-niebieskie. Sprawdzi się również zestawienie jasnej żółci z szarością. Stawiając na brązy, strefę dziecięcą można utrzymać w jasnopomarańczowym albo jasnoróżowym odcieniu. Próbnik kolorów pozwoli je właściwie do siebie dobrać. Podłogi mogą już być jednolite, dzięki temu przestrzeń może wydawać się większa. Zatem stawiamy raczej na jasne drewno albo płytki drewnopodobne, które mogą mieć zarówno matowe, jak i błyszczące wykończenie, choć my polecamy raczej lapatto, czyli półmat. Warto obejrzeć płytki drewnopodobne w sklepie klink.pl, gdzie wybór jest bardzo szeroki.

Jak można wydzielić przestrzeń dla dziecka – ścianka działowa, parawan, a może drzwi?

Jeśli decydujesz się na podział swojego pokoju na strefę dzienną i jednocześnie przeznaczoną dla rodziców i strefę dziecięcą, to musisz wybrać sposób w jaki to zrobisz. Oczywiście najprostszym, ale nie zawsze dobrym sposobem może być ścianka działowa. Jeśli pokój nie jest jakiś przestronny to po pierwsze wydzielona przestrzeń będzie niewielka i będzie brakować w niej światła, nawet jeśli zadbasz o podświetlane listwy czy sufit podwieszany z lampkami led. Tymczasowym rozwiązaniem może być parawan, wszak można znaleźć takie o naprawdę sporych gabarytach, a jednocześnie dekoracyjne. Zdecydowanie jednak opcją, która podoba nam się najbardziej są drzwi przesuwne. Nie zajmą tyle miejsca co ścianka, a jednocześnie możesz zdecydować się na wypełnienie lustrem weneckim. Dzięki temu zawsze będziesz mieć dziecko na oku, a jednocześnie z drugiej strony pokój nie będzie widoczny. Sprawdzi się również mleczne szkło. Można postawić również na wszelkie wzory, gdyż warianty są właściwie nieograniczone. W dziecięcej przestrzeni na pewno znajdzie się łóżeczko i komoda z przewijakiem. Jeśli zmieścisz małą pojedynczą szafę, to możesz ją również tam umieścić, jednak te dwa meble zapewnią Ci już względną ergonomię, a zamiast szafy polecamy raczej fotel do uspokajania i usypiania dziecka, najlepiej bujany.

Jak urządzić przestrzeń dzienno-sypialnianą?

Pozostaje jeszcze urządzić strefę dzienną, która jednocześnie będzie waszą sypialnią. Zatem na pewno nie znajdzie się tu klasyczne łóżko, a takie rozkładane. Możesz zdecydować się na sofę typu amerykanka, sprawdzi się także rozkładany narożnik, musisz jedynie dobrze odmierzyć wielkość powierzchni spania bez boków tapicerowanego mebla, aby nie okazała się zbyt krótka. Zamiast tradycyjnych foteli, które zajmują sporo miejsca możesz wybrać wygodne pufy sako a także mniejsze, które dopasujesz do małego kawowego stolika. Na przeciw strefy dzienno-sypialnianej znajdzie się szafa przesuwna w zabudowie, w środkowej wnęce nad niewielką komodą możesz zamontować również telewizor. W ten sposób powstaje funkcjonalna przestrzeń mieszkalna w małej kawalerce.

Czy znajdzie się miejsce na jakieś dodatki?

Jeśli chodzi o dodatki to masz miejsce jeszcze na ścianach nad sofą lub narożnikiem albo tych bocznych, krótszych i tam możesz zamontować półki wiszące. Na nich znajdzie się miejsce na książki i kwiaty, a także inne, wybrane przez ciebie dekoracje. Na małych półkach możesz również zamontować głośniki. Na stoliku kawowym możesz umieścić niewielki gazetnik, który przyda Ci się na bieżącą prasę.

Kawalerka może być urządzona pomysłowo i jednocześnie funkcjonalnie. Jeśli odpowiednio się za to zabierzecie, to na małej przestrzeni również możecie czuć się dobrze i przez jakiś czas nie musicie myśleć o zamianie mieszkania na większe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here