Trudno sobie obecnie wyobrazić nasze funkcjonowanie bez kawy, czy herbaty. Napoje te, a w szczególności herbata, towarzyszą nam przez całe życie. Zarówno w domu, jak i w pracy, przy spotkaniach towarzyskich czy biznesowych.

Skąd pochodzi herbata?

Krzewy herbaciane (należące do grupy Camellia) uprawia się skalę przemysłową w ponad 30 krajach świata. Optymalne dla nich są regiony o gorącym i wilgotnym klimacie oraz żyznej, łatwo przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie. Największe plantacje znajdują się na Cejlonie, w Madras, w górach Asam, Yunnan i Fukien, Darjeling oraz Uji. Dobrej jakości herbata jest droższa, ponieważ zawiera jedynie szczytowe pączki krzewu z dwoma listkami, które są zrywane ręcznie. Ten sam gatunek herbaty może różnić się smakiem i aromatem, w zależności od warunków, w jakich dojrzewa, oraz sposobu jego pozyskiwania i przetwarzania.

Rodzaje herbat

Zasadniczo wyróżnia się 6 rodzajów herbat: czarną, czerwoną, zieloną, ulung, białą oraz żółtą. Różnice te dotyczą barwy, smaku, aromatu oraz właściwości leczniczych i wynikają ze sposobu ich zbioru, a także przetwarzania. Herbata czarna, najbardziej popularna na rynku, powstaje w wyniku kilkugodzinnego procesu fermentowania liści, a następnie ich suszenia. Przy krótszym procesie fermentacji uzyskuje się herbatę czerwoną. W miarę skracania tego czasu powstaje herbata ulung i żółta. Jeśli liści herbacianych nie poddaje się w ogóle fermentacji, a są one jedynie suszone, otrzymuje się herbatę zieloną i białą (liście herbaty białej zbiera się wczesną wiosną). Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć na stronie herbata.info.

Herbaty ziołowe

Herbaty ziołowe otrzymuje się ze specjalnie dobranych gatunków ziół o własnościach leczniczych. Należy tu wymienić przede wszystkim pokrzywę, lipę, miętę, rumianek, melisę, chmiel, yerba mate (liście ostrokrzewu paragwajskiego), anyż, koper włoski, macierzankę, tymianek, liść jeżyny czy korzeń lukrecji.

Herbaty owocowe

Herbatki owocowe przygotowuje się z suszonych owoców oraz kwiatów roślin o właściwościach leczniczych, na przykład czarnego bzu, maliny, czarnej porzeczki, kwiatu hibiskusa, owocu rokitnika, jabłka, owocu aronii, nasion kopru włoskiego, anyżu, kminku zwyczajnego, poziomki itp. Przy zakupie tego typu herbatki należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład zamieszczony na opakowaniu. Często zdarza się bowiem, że np. w herbatce malinowej w ogóle nie ma owoców tej rośliny, ponieważ składa się jedynie z herbaty czarnej i malinowego aromatu, zatem na pewno nie będzie działać ani napotnie, ani rozgrzewająco.

Mieszanki funkcjonalne

Bardzo popularne są ostatnio gotowe mieszanki sporządzane na bazie różnych owoców, ziół i innych dodatków o ukierunkowanym działaniu, np. herbatki uspokajające, rozgrzewające, pobudzające, zapewniające spokojny sen, relaksujące itp. Można również samodzielnie przygotować smaczne i lecznicze napoje. W artykule „Domowe przepisy na rozgrzewającą herbatę” można znaleźć ciekawe przepisy i inspiracje na przygotowanie napojów rozgrzewających.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNieznany numer
Następny artykułBadania prenatalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here