Każdy z nas, który mieszka w dużym mieście lub kto ma okazję poruszać się po nich samochodem, zdaje sobie sprawę z tego, że zaparkowanie, szczególnie w centrum to spore wyzwanie nawet dla najbardziej wytrawnego kierowcy. Szukanie wolnego miejsca parkingowego jest często niezwykle frustrujące i czasochłonne, na szczęście istnieją już nowoczesne rozwiązania, które mają ten problem rozwiązać – o co dokładnie chodzi? Sprawdź!

Idea inteligentnych parkingów

Rozwiązaniem na problemy z szukaniem wolnego miejsca parkingowego mają być według specjalistów inteligentne parkingi, a więc takie, które wyposażone będą w specjalne czujniki oraz systemy wykorzystujące m. in. sieć kamer, które będą informować kierowców o wolnych miejscach, chroniąc też przed kradzieżą aut czy innymi aktami wandalizmu. Tego rodzaju systemy inteligentnego parkowania opierają się na niezwykle popularnych aplikacjach na smartfony — informowałyby one użytkowników o wolnych miejscach oraz, co równie ważne, doprowadzałyby ich do nich, co zniwelowałoby problem ciągłego jeżdżenia w kółko w poszukiwaniu parkingu.

Taka aplikacja ma również możliwość wprowadzenia do niej danych związanych z wielkością samochodu czy rodzajem miejsca, jaki preferujemy, jest to więc niezwykle kompleksowe rozwiązanie. Jeżeli chodzi o wspomnianą wcześniej ochronę naszego samochodu, to chodzi tutaj o to, że system przy pomocy kamer, a także specjalnych algorytmów analizowałby czy z naszym samochodem nie dzieje się nic złego i w razie takiego podejrzenia informowałby bezpośrednio nas i służby, co znacząco podniosłoby bezpieczeństwo.

Zalety inteligentnych parkingów

Według badań, przeprowadzanych przez specjalistów od ruchu drogowego, nawet 30% zatorów i korków w miastach powodują kierowcy błądzący z powodu poszukiwania miejsca parkingowego, omówiona wyżej aplikacja pozwoliłaby znacząco zredukować ten problem, co już samo w sobie jest ogromnym osiągnięciem. To jednak z pewnością niejedyna zaleta tej idei – kolejną ważną korzyścią jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach oraz aspekty ekologiczne. Konieczność poszukiwania miejsca parkingowego i tzw. krążenia po ulicach znacząco zwiększa ryzyko stłuczek, jak również przyczynia się do wzmożonej emisji spalin – inteligentne systemy parkowania mają szansę znacząco zredukować ten problem.

Inteligentne systemy parkowania dostępne również w Polsce?

Czytając o inteligentnych systemach parkowania, być może nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że Polska wdrożyła już tego typu rozwiązanie, i choć to dopiero początek drogi, warto o tym wspomnieć. Tego rodzaju projekt ruszył w Pelplinie na Pomorzu, gdzie specjaliści już analizują wyniki oraz wyciągają wnioski, i choć to dopiero początek drogi do objęcia tym systemem większej ilości miejsc w kraju, to jest to z pewnością bardzo obiecujący start.

Inteligentne parkingi jako jeden z elementów tzw. smart city, w których wykorzystanie nowoczesnych technologii ma służyć podniesieniu jakości życia ich mieszkańców, to jednocześnie bardzo duży krok w stronę ekologicznych rozwiązań i ułatwienia nam codziennego funkcjonowania. Nie pozostaje więc nic innego jak trzymać kciuki za to, aby rozwiązania te wkroczyły do wszystkich dużych miast!

www.ridetolive.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here