Inteligentny dom wymogiem w nowym budownictwie po 2020

Inteligentne domy to codzienność dla coraz większej liczby osób. Pozwalają one na sprawne monitorowanie zużycia energii elektrycznej czy innych mediów. Dlatego nie jest wykluczone, że w najbliższych latach te elementy domów inteligentnych, które pozwolą na uzyskanie wymiernych oszczędności zwłaszcza w zużyciu energii, zostaną obligatoryjnie wdrożone w nowych inwestycjach budowlanych.

Jak można oszczędzać energię z systemami domów inteligentnych?

Oszczędzanie energii to w pierwszej kolejności ograniczenie zużycia prądu elektrycznego. I nie oznacza to automatycznie konieczności pozbycia się większości takich urządzeń z domu i wymiany na jeszcze bardziej energooszczędne. Zazwyczaj wystarczy wprowadzić do wnętrz inteligentne rozwiązania, które oparte na monitoringu zużycia energii w czasie rzeczywistym pozwolą na racjonalizację jej wykorzystania. Takim ważnym z punktu widzenia zużycia energii elektrycznej elementem jest oświetlenie, którego włączaniem i wyłączaniem można sterować za pomocą zaprogramowanych akcji, np. w salonie, w momencie uruchomienia kina domowego automatycznie wyłączy się główne oświetlenie i załączą kinkiety dające bardziej nastrojowy efekt.

Sterowanie ogrzewaniem

Energia wykorzystywana w domu to nie tylko prąd elektryczny, ale także ciepło. Układy automatycznych termometrów pozwalają na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, a ich podłączenie do domowego systemu domu inteligentnego pozwoli na sterowanie pracą urządzeń grzewczych, takich jak np. piece centralnego ogrzewania. Podobne wyniki można osiągnąć w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, które da się skonfigurować tak, by w określonych pomieszczeniach, jak choćby w strefie dziennej domu, redukowało pobieraną moc w momencie, kiedy domownicy już ją opuszczą i pójdą spać do części sypialnej. Automatyka domowa pozwoli zamknąć na noc rolety w oknach, co jeszcze bardziej ograniczy straty ciepła w okresie zimowym. A to tylko początek możliwych zastosowań sterowania roletami. Więcej ciekawych informacji można uzyskać z artykułu pt.: „Co zapewnia nowoczesna automatyka do rolet zewnętrznych od Zamel”.

Rozwiązania przyszłości w teraźniejszości

Wraz z rozwojem i upowszechnianiem technologii inteligentne rozwiązania będą coraz powszechniej stosowane. Z kolei konieczność oszczędzania energii i dostosowywania do mających miejsce zmian klimatu może wręcz wymusić ich przyspieszone wprowadzenie do użycia. Dlatego warto już teraz powoli wejść w ten temat. Do tego celu doskonale nadaje się oferta urządzeń przeznaczonych do domu inteligentnego, dostępna na stronie Zamel.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here