Jak bezpiecznie doładować telefon online

Doładowując telefon w sieci, powinieneś zachować taką samą ostrożność, jak przy wszystkich innych płatnościach internetowych. Jeżeli chcesz szybko i bezpieczne doładować telefon online, najlepiej wybierz stronę Twojego operatora lub banku. W tym pierwszym przypadku możesz często liczyć na atrakcyjny bonus.

Nie daj się nabrać na „darmowe doładowania”

Pierwsza zasada bezpiecznego doładowania telefonu online brzmi: nie ma darmowych doładowań. Unikaj więc stron lub aplikacji, które obiecują, że dostaniesz doładowanie konta prepaid w określonej wysokości, bez płacenia czegokolwiek.

Niemal zawsze jest to próba oszustwa. Jeśli skusisz się na „darmowe doładowanie”, w najlepszym razie narażasz się wykradzenie danych osobowych, a często możesz zapłacić znacznie więcej, niż wynosi kwota doładowania.

Sprawdź stronę, przez którą doładowujesz telefon

W internecie jest natomiast wiele stron, które pozwolą Ci bezpiecznie doładować telefon bez dodatkowych, ukrytych opłat doliczanych do kwoty doładowania. Jeżeli jednak korzystasz z takiej strony po raz pierwszy, koniecznie przeczytaj regulamin.

Może się okazać, że brak prowizji dotyczy tylko niektórych transakcji, albo doładowując telefon, godzisz się jednocześnie na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach marketingowych, i tym podobne. Podobnie jak w przypadku każdej płatności internetowej, powinieneś też korzystać wyłącznie ze stron posiadających odpowiednie zabezpieczenia (https:// na początku adresu i symbol kłódki widoczny w pasku adresu), które oznaczają, że połączenie jest szyfrowane.

Nawet wtedy, gdy strona spełnia te kryteria, dokładnie sprawdź także sam adres. Strony zajmujące się phishingiem – czyli wyłudzaniem danych – mają często szyfrowane, „bezpieczne” połączenia. Podszywają się jednak pod inne strony o bardzo podobnym adresie, więc dane, które podajesz przy płatności, nie trafiają do firmy zajmującej się doładowaniami, lecz do oszustów.

Najbezpieczniej doładujesz telefon przez stronę Twojego operatora lub banku

Wśród różnych możliwości doładowania telefonu online najbezpieczniejsze to strona Twojego banku, lub specjalna strona do doładowań stworzona przez operatora. W tych wypadkach wystarczy, że sprawdzisz poprawność adresu strony. Najważniejsze banki umożliwiają doładowanie telefonu online klientom wszystkich liczących się sieci komórkowych.

Podobnie jest w drugą stronę. Strony popularnych operatorów pozwolą Ci zapłacić za doładowanie szybkim przelewem, który możesz zrealizować w niemal każdym baku. W obu przypadkach często dostępne są też inne formy płatności (np. za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK).

Zalety doładowania u operatora – przykład Orange

Jeśli wybierzesz bezpieczne doładowanie telefonu przez stronę internetową operatora, często możesz także liczyć na dodatkowe korzyści. Przykładowo, klienci Orange, którzy skorzystają ze strony https://doladowania.orange.pl/, otrzymują dodatkowe 5 GB danych do każdego doładowania. Sam proces doładowania jest z kolei nie tylko bezpieczny, ale też szybki i wygodny.

W wersji bez rejestracji i logowania przebiega w czterech krokach:

  • wprowadzasz numer telefonu i adres e-mail,
  • wskazujesz kwotę doładowania,
  • wybierasz sposób płatności,
  • dokonujesz płatności po przekierowaniu na odpowiednią podstronę w Twoim banku.

Jeżeli jednak zarejestrujesz się na stronie doładowań Orange i dodasz kartę płatniczą lub zarejestrujesz kod BLIK, te dane będą bezpiecznie przechowywane na Twoim koncie. Doładowanie będzie więc naprawdę błyskawiczne, bo po zalogowaniu wystarczy wybranie kwoty doładowania – bez konieczności przekierowania do serwisu transakcyjnego.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here