Jak dobrać odpowiedni szampon dla psa?

Psy nie wymagają częstego kąpania, jednak dla celów pielęgnacyjnych lub leczniczych, co jakiś czas warto wykonywać taki zabieg. Na rynku znajdziemy wiele szamponów przeznaczonych do kąpieli psów – każdy z nich ma inne właściwości, dlatego preparat musi być dobrany konkretnie dla danego zwierzęcia oraz problemów, z jakimi się zmaga. W końcu psy też mogą mieć alergię czy delikatną skórę i będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji.

Jak często należy kąpać psa?

Błędem jest uważanie, że psy nie wymagają kąpieli. Oczywiście nie należy ich kąpać zbyt często, jednak czworonogi również muszą mieć regularnie oczyszczaną sierść oraz skórę. Wiele osób uważa, że kąpanie psa wystarczy przeprowadzić dwa razy do roku – z takim stwierdzeniem można było się dawniej spotkać, jednak obecnie wiedza odnośnie tematu nieco się zmieniła i właściciele czworonogów są bardziej świadomi. Tak naprawdę psa należy kąpać tak często, jak jest to konieczne. Pod uwagę należy brać wiek oraz poziom aktywności zwierzęcia. Psy mieszkające przy budzie powinny być kąpane jak najrzadziej, ponieważ wytwarzają naturalną barierę ochronną swojej skóry i po prostu nie wymagają tak częstej pielęgnacji. Psy mieszkające w domach, szczególnie jeśli wychodzą na spacery i są aktywne powinno się kąpać w miarę potrzeby, jednak nie częściej niż raz w miesiącu. Jest to nie tylko higieniczne dla samego psa, ale również dla przebywających z nim właścicieli.

Jak wybrać odpowiedni szampon?

Szampony dla psów są bardzo różne – od uniwersalnych po skierowane typowo dla czworonogów zmagających się z problemami sierści lub skóry. Warto poznać dostępne na rynku szampony, które dobiera się indywidualnie do każdego psa. Różne rodzaje szamponów dla piesków znajdziecie m.in. na stronie https://www.clineo.pl/dom/pielegnacja-zwierzat/szampony/. Co ważne, nie każdy szampon nada się dla czworonoga – w razie kłopotów z doborem, warto poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii.

  • Szampon owadobójczy – jest to rozwiązanie dedykowane dla czworonogów zmagających się z pchłami lub kleszczami. Szampony owadobójcze zawierają permetrynę, która skutecznie zabija owady w różnym stadium ich rozwoju. Niestety, większość szamponów owadobójczych to jedynie tymczasowe rozwiązanie problemu, ponieważ nie zabezpieczają one sierści psa przed kolejnym atakiem pcheł. Jest to jednak skuteczne rozwiązanie w celu pozbycia się inwazji, a 48h po kąpieli warto zastosować dodatkowe środki na pchły i kleszcze typu spot-on. Uważajcie, żeby nie stosować takich środków u kotów, ponieważ permetryna jest dla nich śmiertelnie niebezpieczna.
  • Szampony dla psów z alergią – są to preparaty przeznaczone do kąpieli psów zmagających się z problemami skórnymi. Objawami alergii u psów może być swędzenie skóry lub jej zaczerwienienie, nadmierne wypadanie sierści. Szampony hipoalergiczne łagodzą odczyny zapalne skóry i poprawiają jej kondycję, zawierają w swoim składzie naturalne składniki, natomiast z pewnością nie powinny zawierać barwników i aromatów.
  • Szampony dla szczeniąt – psy po 2 miesiącu życia aż do pojawienia się dorosłej sierści, kąpiemy w szamponach przeznaczonych dla szczeniąt. Mają na celu nie tylko utrzymanie czystości, ale także odżywienie sierści oraz cebulek włosowych, co niezbędne jest do wytworzenia nowego włosia o pięknym i zdrowym wyglądzie. Dorosła sierść pojawia się u psa w okolicy 6-9 miesiąca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here