Niewielkie pomieszczenia, a zwłaszcza małe kuchnie, nie są łatwe w urządzaniu. Trzeba dobrego planu, aby zmieścić w nich wszystkie niezbędne elementy, a do tego nie sprawić, że będą nimi przytłoczone. Jak to się ma do oświetlenia?
Światło, które powiększa małe wnętrze
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że oświetlenie jest niezastąpione w budowaniu wrażenia większej przestrzeni. Za jego pomocą jesteśmy w stanie skutecznie manipulować proporcjami pomieszczenia. Wystarczy dobrze rozmieścić poszczególne punkty świetlne, aby stworzyć optyczną iluzję, dzięki której kuchnia wyda się zdecydowanie większa, niż jest w rzeczywistości. Rozsądne rozplanowanie oświetlenia sprawi również, że stanie się ona bardziej funkcjonalna.
Oczywiście największą rolę odgrywa oprawa sufitowa. Ważne, aby była dobrana stosownie do metrażu i docierała do wszystkich kątów, nie pozostawiając zacienionych miejsc. W innym przypadku pomieszczenie optycznie się „skróci”. W kuchni lepiej unikać typowo ozdobnych opraw, znacznie praktyczniejsze będą te dość minimalistyczne i kompaktowe.
Szczególnie dobrze sprawdzą się plafony oraz nieco krótsze, wiszące lampy. Powinny rzucać rozproszone światło i tym samym ułatwiać poruszanie się po pomieszczeniu. Jeżeli w kuchni mieści się stół i pełni ona jednocześnie funkcję minijadalni, można rozważyć wprowadzenie dwóch nieco mniejszych, wiszących (ale nie za długich!) lamp – w tym jednej zlokalizowanej tuż nad stołem.
Oświetlenie przestrzeni roboczej
Poza dopasowaną oprawą sufitową, ogromne znaczenie ma doświetlenie przestrzeni roboczej. Taką rolę najlepiej odgrywają halogeny montowane tuż nad blatem. Doskonale się prezentują i pozwalają rozjaśnić miejsca, w których zajmujemy się krojeniem, obieraniem, gotowaniem itd. W ten sposób ograniczamy ryzyko wypadków, które przy obcowaniu z ostrymi narzędziami mogą zdarzać się dość często. W przestrzeni roboczej dobre oświetlenie to podstawa.
Co więcej, małe światełka dodatkowe pozwalają uzyskać efekt rozproszenia. W ten sposób metraż sprawia wrażenie większego – dlatego nawet w bardzo małej kuchni, poza oprawą sufitową, muszą znaleźć się również elementy dodatkowe. W celu spotęgowania tego efektu warto wprowadzić połyskowe lub lustrzane fronty meblowe. Halogeny można montować również na suficie, przez co (przy ich większej liczbie) mogą pełnić również funkcję oświetlenia górnego.
Lampy kuchenne – im więcej, tym lepiej?
Nie ma wątpliwości, że duża ilość światła ma niebagatelny wpływ na aranżację małej kuchni. To jeden z najlepszych i najtańszych sposobów na optyczne powiększenie ciasnej, niewielkiej przestrzeni. Rozproszenie poszczególnych punktów świetlnych daje wrażenie przestronności, odwracając uwagę od faktycznych wymiarów pomieszczenia.
Przy wyborze lamp kuchennych warto kierować się nie tylko ich rodzajem i wielkością, ale również parametrami. Ważne, aby pochodziły z zaufanych źródeł, od sprawdzonych producentów. Jeżeli zależy nam na oszczędności, warto szukać korzystnych ofert promocyjnych i rabatowych w sklepach elektrycznych prowadzących sprzedaż online.