Tokarka jest jednym z podstawowych narzędzi spotykanych w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Służy ona do obróbki powierzchni materiałów obrotowych zewnętrznych oraz zewnętrznych. W zależności od rodzaju materiału proces ten może nosić nazwę toczenia lub wytaczania. W tym artykule dowiesz się, jaka jest zasada działania tokarki.
Gdzie stosuje się tokarki?
Za pomocą tokarki dokonuje się obróbki powierzchni materiałów obrotowych. Proces obróbki przeprowadzony jest metodą skrawania. Tokarek używa się do przerabiania przedmiotów o kształcie brył obrotowych. Zaliczyć można do nich przedmioty, których powierzchnia przypomina walce, stożki, kule lub gwinty.
Tokarki wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach przemysłu. Można je spotkać praktycznie w większości zakładów produkcyjnych. Bardzo często wykorzystuje się je np. w miejscach, w których produkowane są części do samochodów. Obsługa tego urządzenia nie jest zbyt skomplikowana, jednak do obsługi tokarki należy mieć specjalne uprawnienia, potwierdzone certyfikatem.
Jakie rodzaje tokarek można wyróżnić
W zakładach produkcyjnych można spotkać wiele rodzajów tokarek. Jest to bowiem urządzenie, które charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum zastosowań. W zależności od efektu, który zamierzamy uzyskać podczas obróbki materiału, rodzaj wykorzystanej tokarki powinien się różnić.
Wśród tokarek wyróżnić można przede wszystkim tokarki stołowe, produkcyjne oraz uniwersalne. Istnieją również inne warianty tokarek, takie jak tokarki tarczowe lub rewolwerowe.
Zasada działania tokarki
Tokarki zaliczane są do maszyn CNC, czyli komputerowo sterowanych maszyn numerycznych. Oznacza to, że obsługa tokarki odbywa się za pomocą komputera. Dawniej tokarki obsługiwane były ręcznie, jednak wykorzystanie w tym celu komputera niesie ze sobą zdecydowanie więcej zalet.
Przede wszystkim wykorzystanie komputera zwiększa dokładność działania tokarki. Sterowanie komputerowe prawie całkowicie eliminuje szanse występowania jakichkolwiek błędów, co przyczynia się do wyższej jakości obróbki. Taki rodzaj sterowania ma również ogromny wpływ na tempo pracy tokarki, co przekłada się na przyspieszenie procesu produkcji. Tokarka sterowana komputerowo pozwala również na uzyskanie dokładnie takich samych parametrów w przypadku wszystkich wytoczonych elementów.
Tokarki znajdziesz w ofercie TOP Poręba