Dobrze wykonane zdjęcie portretowe to coś więcej niż tylko fotografia przedstawiająca człowieka. Aby stworzyć obraz wyrażający emocje oraz pozwalający poznać nam historię sfotografowanej osoby, potrzebne są nie tylko umiejętności techniczne, ale również duża dawka wrażliwości i zrozumienia oraz chęć poznania fotografowanej osoby. Zdjęcie powinno w subtelny sposób zdradzać coś więcej na temat danej postaci, niż tylko jej wygląd zewnętrzny. Tylko wtedy ma szansę chwycić za serce przyszłego widza. Jak fotografować więc ludzi i co brać pod uwagę przy fotografii portretowej?
Wykorzystaj światło
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak się fotografuje ludzi, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na światło, czyli jeden z najistotniejszych elementów fotografii. Zdjęcia portretowe najlepiej wypadają przy miękkim oraz rozproszonym świetle i to właśnie jego należy poszukiwać w swoim zasięgu. Jeśli znajdujemy się na zewnątrz, warto rozejrzeć się za lekko zacienionym miejscem. Fotografując w pełnym słońcu trzeba liczyć się bowiem z mocnymi cieniami, zmrużonymi oczami modela oraz uwydatnieniem zmarszczek, a więc wszystkim tym, czego wolelibyśmy uniknąć. Ostre światło w zamkniętym wnętrzu łatwo natomiast zmiękczyć oraz rozproszyć za pomocą firany lub innej delikatnej tkaniny.
Praca z modelem
Podstawowym elementem w fotografii portretowej jest takie pokierowanie modelem, aby jego spojrzenie skierowane było wprost w obiektyw. Nic tak bowiem nie przekonuje późniejszego widza, jak kontakt wzrokowy z postacią na zdjęciu. Pamiętajmy jednak, że fotografowana osoba nie powinna stać na wprost obiektywu, ponieważ zdjęcia w takim układzie prezentują się nienaturalnie i mało atrakcyjnie. Warto zmieniać ustawienia pozującej osoby, aby wydobyć pełnię kształtów oraz znaleźć najlepszy punkt światła. Jeśli decydujemy się na szersze ujęcia, należy pamiętać, aby fotografia przedstawiała w naturalny sposób całą postać. Lepiej wystrzegać się obcinania części rąk, nóg lub głowy. Jeśli jednak chcemy się na to zdecydować, należy wyznaczyć granicę przecięcia, która naturalnie wygląda w okolicy połowy długości kości danej kończyny, np. w połowie ramienia lub uda. Przy zbliżeniach na samą twarz, skupić się trzeba natomiast przede wszystkim na oczach modela.
Szukając inspiracji, warto posiłkować się regularnym przeglądem zdjęć innych twórców. Odświeża to nasze spojrzenie na to jak się fotografuje, a także wzbudza kreatywność. Świetną podpowiedzią jest również seria „Jak zrobiłem to zdjęcie” – https://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-zrobilem-to-zdjecie-bart-pogoda-czyli-podroz-na-koniec-swiata.
Uchwyć błysk w oku
Widoczne bliki, czyli inaczej odbity blask w oczach fotografowanej osoby, dopełniają kadr oraz nadają mu niepowtarzalnego wyrazu. Fotografowana postać, bez wyraźnego blasku w oczach, może nam się wydawać wręcz nienaturalna. Dlatego też oczy powinno się traktować jako najważniejszą część ciała w fotografii portretowej. To właśnie na nie każdorazowo należy ustawić ostrość, pamiętając, że zadecyduje to o sukcesie naszego zdjęcia. Na szczęście coraz więcej aparatów oferuje nam funkcję automatycznej detekcji, dzięki czemu nawet w chwili zapomnienia, nasz sprzęt będzie pamiętał o tym za nas.
Tło
Tło jest dla wielu początkujących fotografów elementem drugorzędnym, na który nie zwracają zbyt wiele uwagi. Tymczasem to bardzo duży błąd! Zadając sobie pytanie jak się fotografuje ludzi, trzeba również wziąć pod uwagę drugi plan fotografii. Nie powinien on być zbyt krzykliwy, ani odwracać uwagi od głównego tematu zdjęcia, czyli naszego modela. Warto zadbać o ład i harmonię oraz wystrzegać się przesyconych kolorów i bogatych, drobnych wzorów. Nie znaczy to jednak, że tło zawsze musi być monotonne oraz jednolite. Niejednokrotnie jest ono bowiem istotnym elementem fotografii, który wymaga starannego podkreślenia oraz wyeksponowania.
Sposobem na udaną fotografię portretową jest także zastosowanie małej głębi ostrości. Dzięki temu tło będzie w dużym stopniu rozmyte, a cała uwaga widza skupi się na portretowanej osobie. Aby dodatkowo zwiększyć siłę rozmycia, należy ustawić modela w pewnej odległości od wybranego przez nas tła. Pozwoli również nieco zatuszować mankamenty urody, takie jak zmarszczki, przebarwienia lub nierównomierny koloryt skóry.
Zbuduj relację z fotografowaną osobą
Portretowane osoby można podzielić na dwa zasadnicze typy. Jedni wykazują dużo entuzjazmu oraz chęci do pozowania, współpracują i aktywnie uczestniczą w sesji, dodając do wizji fotografa również swoje pomysły. Inni natomiast, statycznie oczekują na wyraźne polecenia od fotografa oraz podchodzą do niego ze sporą dawką rezerwy. Profesjonalny fotograf musi więc potrafić odnaleźć się w obydwu przytoczonych sytuacjach. Dobre zdjęcie portretowe wymaga od nas poświęcenia czasu na zbudowanie relacji z modelem oraz wysłuchanie i zrozumienie jego historii. Intuicja powinna podpowiedzieć nam, w którym momencie możemy poprosić o możliwość wykonania fotografii. Prośba ta ułatwia relacje na linii fotograf – model oraz sprawia, że fotografowana osoba szybciej poczuje się rozluźniona i gotowa do naturalnego pozowania. Nasza otwartość, szacunek oraz pozytywne nastawienie, to klucz do sukcesu udanego i przepełnionego emocjami zdjęcia.
Jak fotografować ludzi – trening czyni mistrza
W fotografii portretowej należy ćwiczyć nie tylko swoje umiejętności techniczne oraz obsługę aparatu, ale również zdolności interpersonalne. Osoba robiąca zdjęcie musi umieć bowiem rozluźnić swojego modela, zdobyć jego zaufanie oraz się z nim zaprzyjaźnić. Umiejętność ta dla wielu początkujących fotografów wcale nie jest taka prosta, dlatego wymaga wielu ćwiczeń praktycznych oraz prób. Warto zacząć od swoich znajomych lub rodziny, a gdy opanujemy już sztukę zjednywania sobie modela, możemy spróbować swoich sił na ulicy.
Pamiętaj, że fotografia portretowa to szereg możliwości, ale również ograniczeń wynikających z konieczności posiadania wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Jeśli ta odmiana fotografii nie daje ci satysfakcji, warto poszukać dla siebie innej dziedziny. Możesz skupić się np. na krajobrazach, architekturze lub zjawiskach astronomicznych, takich jak zaćmienie księżyca – https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca. W końcu uwiecznianie chwil za pomocą aparatu jest tak szeroką dziedziną, że każdy z nas może znaleźć swoją niszę!
Źródła:
- https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-portretowa
- https://fotografwpodrozy.pl/fotografowanie-w-podrozy-poradnik/jak-fotografowac-ludzi/
- https://fotoblogia.pl/13475,dobre-tlo-do-portretow-znajdziesz-wszedzie-te-zdjecia-sa-na-to-dowodem
- https://fotoblogia.pl/12643,cztery-rady-ktore-pomoga-wam-robic-lepsze-portrety
- https://fotoblogia.pl/12837,iskierki-w-oczach-sprawia-ze-twoje-portrety-stana-sie-lepsze
- https://www.swiatobrazu.pl/portret-z-podrozy-kilka-wskazowek.html
- https://www.fotopolis.pl/temat-miesiaca/fotografia-portretowa/30233-co-tam-z-tylu-majaczy-czyli-o-tym-jak-wazne-jest-tlo
- https://www.fotopolis.pl/temat-miesiaca/fotografia-portretowa/30193-wspolne-dzielo-w-portrecie-czyli-o-interakcji-fotografa-z-modelka
- https://www.fotopolis.pl/temat-miesiaca/fotografia-portretowa/30094-kompozycja-dla-poczatkujacych-6-prostych-zasad-udanego-portretu