jak kupowac kosmetyki

Drogerie i sklepy z kosmetykami kuszą preparatami, które mają sprawić, że zawsze będziemy piękne i młode. Wymyślne opakowania, oryginalne zapachy, nowoczesne technologie, unikalne składniki – to tylko niektóre z rzeczy, które oferują nam koncerny kosmetyczne. Tymczasem kupując kosmetyki, przede wszystkim poszukuje się preparatów skutecznych i dopasowanych do naszej skóry. Jednak ich wybór z tysiąca innych nie jest prosty. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując kosmetyki.

Kosmetyki są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kobiety. Mniej lub więcej specyfików używa każda z nas. Niektóre stawiają tylko na preparaty podkreślające ich naturalne piękno, inne gustują w mocnych kolorowych kosmetykach. Bez względu, do której kategorii się zaliczasz, musisz wiedzieć jak kupować kosmetyki, które są bezpieczne dla skóry.  Dostępność wielu preparatów podkreślających urodę pozwala na wybór kosmetyków dopasowanych do skóry i wykonanych z naturalnych i ekologicznych składników. Coraz większe znaczenie mają również testy, jakie przeszły dane preparaty oraz sposób i miejsce ich wytworzenia.

Jak kupować kosmetyki? Poznaj ich skład

Kupno kosmetyków należy rozpocząć od sprawdzenia ich składu. Zazwyczaj na pierwszym miejscu podana jest woda pełniąca rolę rozpuszczalnika. Kolejną pozycję zajmują tzw. składniki aktywne kosmetyków, czyli te, które odpowiadają za ich skuteczność. Najczęściej składnikami aktywnymi są wyciągi z roślin lub witaminy. W następnej kolejności producenci podają emulgatory, które łączą wodę i składniki aktywne tworząc z nich jedną konsystencją. Na samym końcu etykiety można znaleźć informacje o konserwantach i substancjach zapachowych kosmetyków.

jakie kosmetyki kupowac
Jak kupować kosmetyki? Jakich składników się wystrzegać

Analizując skład kosmetyków, z góry należy odrzucić te produkty, które zawierają Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Propyl Alcohol, Benzyl Alcohol. Składniki te wysuszają skórę i podrażniają ją. Ten typ substancji najczęściej można spotkać w kosmetykach do cery trądzikowej. Kolejnym składnikiem, na który trzeba uważać, są substancje komedogenne (odpowiadają one za pojawianie się zaskórników) oraz SLS i SLES, których duże ilości mogą uczulić skórę. Te ostatnie składniki występują w produktach do kąpieli, np. płynach.

Testy kosmetyków

Wybierając kosmetyki, kupuj tylko te, które nie były testowane na zwierzętach. Odjedziesz je, szukając na etykiecie znaku graficznego z symbolem króliczka.

na co zwrocic uwage kupujac kosmetyki

Znak z króliczkiem chronionym przez dłonie to natomiast symbol organizacji IHTK, która walczy o zakaz testów kosmetyków na zwierzętach. Tym symbolem oznaczone są kosmetyki ekologiczne. Ważnym znakiem jest również symbole CE. Oznacza on, że produkt jest zgodny z normami Unii Europejskiej i bezpieczny dla zdrowia. Na opakowaniach kosmetyków można także znaleźć wiele symboli będących certyfikatem przyznawanymi przez państwowe i międzynarodowe organizacje zaświadczające o ekologiczności produktu czy niestosowaniu w składzie składników pochodzenia zwierzęcego.

Jak kupować kosmetyki i nie wydawać fortuny?

Dobrych naturalnych i ekologicznych kosmetyków jest bardzo dużo. Zakup ich wszystkich wiązałby się z bankructwem, dlatego przy zakupie preparatów poprawiających urodę, warto kierować się rozsądkiem. Kupując nowy kosmetyk, dobrze jest poczytać o nim opinie w internecie lub podpytać o niego kosmetyczkę czy koleżankę. Na początek optymalnie jest przetestować kosmetyk, np. kupując próbki lub opakowania o mniejszej pojemności. Nie kupuj kosmetyków, które mają krótki okres ważności oraz tych, których opakowania zostały otwarte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here