Jak myć porcelanę, by jej nie uszkodzić?

Kto z nas kiedyś nie marzył o tym, by posiadać porcelanową zastawę w domu? Mając naczynia z tego tworzywa należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia, by zachować jego piękno jak najdłużej. Zastanawiasz się jak możesz myć i czyścić porcelanę w warunkach domowych? Poniżej kilka rad i wskazówek, dotyczących dbania o porcelanę.

Jak czyścić porcelanę?

To kluczowe pytanie, ponieważ odpowiedni sposób mycia porcelanowych naczyń stanowi o ich długowieczności. Porcelana podczas procesu wypalania nabiera odporności na zarysowania i jest wytrzymałości, jednak jest podatna na wszelkie stłuczenia czy ukruszenia. Sposobem na zapobiegnięcie uszkodzeń jest mycie porcelany w misce z wodą, by uniknąć wszelkich obić. Delikatną zastawę stołową należy myć w letniej wodzie z dodatkiem mydła lub lekkich detergentów, które nie są na bazie alkoholu, można również do tego celu użyć soku z cytryny. Jak podpowiadają eksperci z homeandpassion.pl szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj porcelany, ponieważ to od niej zależy w jaki sposób powinno się ją myć. Naczynia ze zdobieniami myj letnią wodą z cytrynowym sokiem, aby nie zniszczyć dekoracji, a wszelkie elementy zastawy, które są pozłacane myj chłodną wodą, również z cytrynowym sokiem. Pamiętaj o rodzaju gąbki, której używasz podczas zmywania. Nie używaj gąbek, które są szorstkie, mają twardą powłokę ani tym bardziej jakichkolwiek druciaków – zniszczysz delikatną strukturę porcelany. Po zakończonym myciu zawsze wycieraj naczynia. Nigdy nie odkładaj ich na suszarkę w celu odcieknięcia wody! Umytą i mokrą porcelanę wycieraj do sucha czystą, bawełnianą i miękką ściereczką w bezpieczne miejsce.

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Kwestię mycia naczyń w zmywarce najlepiej określają zalecenia producenta, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać. Nie każda porcelana będzie nadawała się do mycia w zmywarce. Szczególnie starsze wyroby, które pozostały w rodzinie po babciach, nie były produkowane z myślą o myciu mechanicznym, dlatego takie mycie je po prostu zniszczy. Bogato zdobione zastawy podczas regularnego mycia w zmywarce będą stopniowo blednąć i dotyczy to również złotych i srebrnych zdobień w postaci cienkich pasków wzdłuż krawędzi naczynia. Do zmywarki nie nadadzą się również naczynia, które są łączeniem porcelany z innym tworzywem np. drewnem czy silikonem, ponieważ takie materiały mogą pod wpływem temperatury ulec popękaniu czy zniekształceniu. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, informacja o tym, że komplet nadaje się do zmywania w zmywarce, powinna znaleźć się na opakowaniu produktu, bądź spodzie naczynia.

Warto także zapamiętać, że porcelanę należy przechowywać w kredensie, który będzie chronić naczynia od nadmiernego kurzenia się i promieniowania słonecznego. Od czasu do czasu do czasu należy również przetrzeć miękką ścierką naszą zastawę, by pozbyć się zalegającego kurzu. Prawidłowe mycie i późniejsze przechowywanie porcelany są sekretem do jej długowieczności, która umożliwi przekazywanie sobie zastaw z tego szlachetnego materiału kolejnym pokoleniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here