Jak pielęgnować suchą cerę?

Naturalnie jędrna, pozbawiona zmarszczek skóra twarzy, odporność na zaczerwienienia i warunki atmosferyczne – dla wielu kobiet zmagających się na co dzień z cerą suchą to brzmi jak bajka. Umartwianie się i marzenie na niewiele się jednak zdadzą. Regularna pielęgnacja, z drugiej strony, jak najbardziej, dlatego koniecznie poznaj sposoby na pielęgnację suchej cery, które przywrócą jej blask!

Dlaczego pielęgnacja cery suchej jest ważna?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, tłustą, suchą oraz mieszaną. Ta pierwsza nie występuje jednak u osób dorosłych, pozostając jedynie odległym, słodko-gorzkim wspomnieniem. Cera tłusta, choć odporna na starzenie i czynniki zewnętrzne, ma skłonności do błyszczenia i powstawania zaskórników. Cera sucha, najwrażliwsza ze wszystkich, jest szczególnie podatna na zaczerwienienia, mikrouszkodzenia i powstawanie bruzd (zmarszczek). Cera mieszana łączy cechy tłustej i suchej, dzieląc się zazwyczaj na skłonną do przetłuszczania “Strefę T” (czoło, nos i brodę) oraz suche policzki.

Dbanie o skórę twarzy, niezależnie od rodzaju cery, nie jest prostym zadaniem. Niemniej jednak, dobierając kosmetyki, takie jak mleczko myjące lub olejek pod prysznic w sposób przemyślany, dostosowany do potrzeb skóry i zaleceń lekarza, możliwe jest utrzymanie zarówno nadczynności, jak i niedoczynności gruczołów w ryzach. Cera sucha, jako najdelikatniejszy z występujących powszechnie rodzaj cery, wymaga jednak szczególnej opieki. Zaniedbana, wystawiona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych lub nieprawidłowo dobranych kosmetyków, może ulegać pękaniu, co z kolei skutkuje nieprzyjemnym uczuciem pieczenia lub swędzenia. Zapobieganie przesuszeniu skóry twarzy pozwala również na opóźnienie procesów starzenia, szczególnie typowych dla cery suchej zmarszczek mimicznych.

Zadbaj o nawilżenie, nie tylko krem

Krem nawilżający jest w przypadku cery suchej konieczny, jednak jako jedyny kosmetyk pielęgnacyjny niewystarczający. Cera skłonna do przesuszania wymaga szczególnej opieki – unikania niektórych produktów i stosowania zamiennych, przystosowanych do potrzeb skóry. Szczególną uwagę warto zwrócić na żel lub mydło wykorzystywane pod prysznicem. Olejki pod prysznic, w przeciwieństwie do standardowych kosmetyków, pomagają zatrzymać cząsteczki wody, spowalniając proces parowania, a także natłuszczają powierzchnię skóry, neutralizując efekty niedoczynności gruczołów łojowych.

Zawarte w olejach roślinnych kwasy tłuszczowe i ceramidy odżywiają skórę, tworząc swego rodzaju “warstwę ochronną”, która chroni cerę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Olejek pod prysznic jest szczególnie ważnym kosmetykiem, ponieważ zapewnia codzienną pielęgnację i ochronę, uczestnicząc w procesie odbudowy i regeneracji cery. W przypadku skóry szczególnie wrażliwej, stosowanie olejku pod prysznic nie wyklucza możliwości korzystania z kremu tłustego lub półtłustego.

Poznaj Barwy Harmonii – ukojenie dla cery suchej

Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet o suchej cerze, polski producent kosmetyków Barwa przygotował serię Barwy Harmonii. Na kolekcję tę składają się mydła kolońskie, mydła z masłem shea, olejki pod prysznic, masła do ciała, peeling cukrowy oraz trójfazowy olejek do ciała. Kosmetyki z naturalnych składników z serii Barwy Harmonii zapewniają kompleksową opiekę dla cery suchej, kusząc przy tym luksusowym bukietem zapachowym – cedarem, czarną orchideą lub białym piżmem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here