Jest denerwujące, zakłóca spokojną noc innym, obniża jakość i komfort snu. Mowa oczywiście o chrapaniu, dolegliwości, która towarzyszy ogromnej liczbie ludzi. Jak z nią walczyć?

Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, a leczenie chrapania może być czasochłonne i trudne. Warto jednak starać się o poprawę snu, gdyż jego jakość zaważa na ogólnym funkcjonowaniu człowieka i na jego samopoczuciu przez cały dzień.

Pierwsza pomoc w gabinecie lekarskim

W przypadku pojawienia się problemu chronicznego chrapania warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Specjalistą, który zajmuje się leczeniem tego typu dolegliwości jest laryngolog. Będzie on w stanie pomóc w odnalezieniu przyczyny dyskomfortu. Jednym z częstszych powodów chrapania w nocy jest krzywa przegroda nosowa. Może ona ulec skrzywieniu na skutek urazu, nos wszak jest narażony na różnego rodzaju uderzenia, skutkujące złamaniem. Krzywą przegrodę nosową można naprostować wykonując krótki zabieg chirurgiczny, ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Po zakończeniu całego procesu gojenia po operacji, pacjent poczuć może znaczącą ulgę już miesiąc po procedurze medycznej.

Pomoc z przydomowej apteki?

Jeśli problem nie jest rezultatem skrzywienia nosa, należy szukać innych sposobów. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które mają pomóc w walce z chrapaniem. Chodzi tutaj o różnego rodzaju suplementy diety czy plastry przyklejane na nos. Mają one rozszerzać nozdrza i ułatwiać oddychanie. Ich skuteczność zależy jednak od indywidualnych potrzeb danego człowieka.

Problemy z oddychaniem w nocy

Kolejnym szeroko omawianym tematem przy okazji chrapania jest bezdech senny. To moment, w którym na skutek zapadania się podniebienia na chwilę przestaje się oddychać. Powodować może on problemy z układem krążenia i prowadzić do poważnych chorób wieńcowych. W tym przypadku z pomocą przyjść może laserowy zabieg, który wykonuje się w specjalistycznych klinikach laryngologicznych. Koszt takiego leczenia waha się w zależności od miasta i kosztować może od 1500 do nawet 4000 zł. Gdy jednak chodzi o zdrowie, warto podejmować wszelkie starania, aby zażegnać te pozornie błahe dolegliwości. Nieleczone mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju naprawdę poważnych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here