jak przygotowac dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu

Zbliżający się początek roku przedszkolnego to dla wielu rodziców, szczególnie tych, których dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola duży stres. Obawiają się oni, jak maluch zareaguje na zupełnie nową sytuację oraz czy odnajdzie się w przedszkolnej rzeczywistości. Wiele dzieci na początku nie chce chodzić do przedszkola. Często jedna niechęć ta wynika ze złego przygotowania malucha do przedszkolnego obowiązku. Zobacz jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola.

Kiedy zacząć przygotowywać dziecko po pójścia do przedszkola?

Psychologowie i specjaliści zgodnie twierdzą, że im wcześniej, tym lepiej. O tym, że maluch będzie chodził do przedszkola, warto powiedzieć mu zaraz po tym, jak zostanie przyjęte do placówki. Najpóźniej natomiast przygotowania należy rozpocząć 3 miesiące przed rozpoczęciem roku przedszkolnego. Pozwoli to na przejście tego okresu bezstresowo i oswojenie dziecka z nową sytuacją. Można wtedy na spokojne przygotować dziecko do tego, że mamy nie będzie cały czas przy nim, a ono będzie musiało ułożyć sobie relacje z grupą rówieśniczą.

Kluby malucha

Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli maluch przed pójściem do przedszkola uczestniczył w zajęcia np. w klubach malucha lub została pod opieką babci/cioci/niani. Dzięki temu jest przyzwyczajony do tego, że mama wychodzi i po kilku godzinach wraca. Takie przygotowanie dziecka do przedszkola jest pożądane i zazwyczaj przynosi największe efekty. Dziecko nie ma problemu z rozłąką.

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Bez względu na to, czy dziecku uczestniczyło już wcześniej w zorganizowanych formach spędzania czasu i zostawało bez mamy, czy też nie – punktem obowiązkowym jest uczestnictwo w zajęciach adaptacyjnych w przedszkolu.

jak przygotwac dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu

Dni adaptacyjne mają zapoznać malucha z nową sytuacją, oswoić z dziećmi, nowymi zwyczajami, Panią przedszkolanką i nowym miejscem. W czasie tego etapu przygotowania do przedszkola zazwyczaj rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach z dziećmi, a ewentualny czas rozłąki jest krótszy.

Przygotujcie się razem

W przygotowaniu dziecka do pójścia do przedszkola pomagają również wspólne przygotowania. Mowa tu np. o kompletowaniu wyprawki czy wyborze stroju na pierwszy dzień. Dziecko, które będzie miało możliwość dokonania pewnych wyborów np. jaki plecak będzie nosić na zajęcia, poczuje się pewniej. Same przygotowania, wyprawa do sklepu i szykowanie niezbędnych rzeczy również może być frajdą, którą dodatkowo warto połączyć z opowieściami o tym, jak czas w przedszkolu spędzali rodzice.

Warto jednak pamiętać, żeby nie obiecywać maluchowi czegoś, czego nie jest się pewnym. Mówienie, że w przedszkolu będzie wspaniale, na pewno spotka nowych przyjaciół itd., może odbić się niekorzystnie na maluchu, jeśli pierwszy dzień lub tygodnie nie będą zbyt udane.

Dobrze jest też tematu przedszkola nie poruszać z dzieckiem cały czas. Co chwilowe przypomnienie, że dziecko będzie szło do przedszkola, może wywołać w nim tylko niepotrzebny stres. W czasie przygotowań do pójścia do przedszkola dobrze jest zachować umiar i informacje o tym przeplatać mimochodem w codziennych rozmowach.

Samodzielność malucha

W przygotowaniach dziecka do przedszkola ważne jest też nauczenie go samodzielność. Maluch, który będzie umiał sobie poradzić w podstawowych sytuacjach, będzie czuł się mniej wystraszony i skrępowany. Dlatego tez już kilka miesięcy przed rozpoczęciem przedszkolnej przygody warto wprowadzić pewne zmiany w rozkładzie dnia oraz wymagać od dziecka, aby pewne czynności wykonywało samodzielnie.

jak rpzygotowac dziecko do przedszkola

Trzylatek powinien sam jeść, pić czy korzystać z toalety. Należy jednak pamiętać, aby te zmiany wprowadzać stopniowo i na spokojnie. Krzyki, złość i zdania bo w przedszkolu będziesz musiał sam/sama sprawią tylko, że maluch zniechęci się do przyszłych zajęć.

Oprócz nauki samodzielności dziecku powinno się także wytłumaczyć jakie zasady obowiązują w grupie rówieśniczej. Zadaniem rodziców jest nauczenie przedszkolaka, że innych się nie bije czy nie wyrywa zabawek. Przyda się również praca nad koncentracją dziecka oraz reagowaniem na polecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here