Jak testuje się zawiesie linowe

Z zawiesi linowych korzysta się w przemyśle, transporcie i w wielu innych, ważnych dla gospodarki branż. Dlatego tak ważne jest, aby sprzęt ten był właściwie testowany. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów zawiesi, każde z nich jest testowane według ściśle określonych zasad.

Próby testowe, próby niszczące

Co do zasady, zawiesie linowe jest testowane na dwa różne sposoby. Pierwszym z testów jest próba wytrzymałościowa. Polega ona na tym, że daną część poddaje się typowym obciążeniom, dla których została skonstruowana. Zaleca się, aby testy te dotyczyły każdego elementu, który następnie jest wypuszczany na rynek.

Osobną grupą testów są badania niszczące. Im rzecz jasna nie podlegają wszystkie dostępne zawiesia, lecz wyłącznie część z nich (czasem jest to kilka procent całej produkcji). Dzięki temu można przekonać się, jak duże siły są niezbędne do zniszczenia danego elementu.

Co poddaje się testom?

W trakcie testów obciążeniom poddaje się praktycznie każdy element zawiesia. Jeśli są to testy niszczące, można np. sprawdzić wytrzymałość elementu w przypadku pęknięcia jednej ze splotek. Można też zbadać, czy pozostałe splotki będą łatwo ulegać zniszczeniu, czy też nie. Wszystko po to, by praca z zawiesiem była dla każdego pracownika w pełni bezpieczna.

Testom poddaje się też samo zawiesie, a konkretnie pętle, które są wykorzystywane do powieszenia elementu na haku bądź innym, istotnym detalu. Bardzo ważne jest, aby w trakcie kontroli monitorować, czy wybrana część zawiesia nie jest zbyt podatna na rozciągnięcie, pękanie, złamanie, a także inne uszkodzenia mechaniczne.

Warunki testowe

Nie bez znaczenia – zwłaszcza w trakcie testów zawiesi linowych – jest to, dla jakich warunków otoczenia zostały one zaprojektowane. Większość z nich jest zaprojektowana z myślą o normalnych temperaturach otoczenia. Jednakże nic nie szkodzi, by zawiesie linowe zostało przetestowane również pod kątem mrozu.

Reasumując, w czasie testów bada się nie tylko to, czy dany element jest w stanie wytrzymać oddziaływanie konkretnych sił, lecz również to, czy może on wytrzymać ich działanie w specyficznych warunkach otoczenia. Mowa tu przede wszystkim o niskiej temperaturze, oddziaływaniu wilgoci, dodatkowych przeciążeń itd.

Zawiesie linowe dostępne są w ofercie Cecho

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here