Wiele osób przystępujących po raz pierwszy do aranżacji swojego salonu staje przed tym samym pytaniem. Na jakie meble się zdecydować, aby urządzane pomieszczenie pełniło wszystkie potrzebne funkcje? Salon jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym gospodarstwie domowym – spędzamy w nim nasz wolny czas, bawimy się z dziećmi, urządzamy prywatki oraz po prostu odpoczywamy. Szczególnie ważny w jego aranżacji jest dobór kanapy, która stanowi niekiedy centrum tego pomieszczenia. Poniżej podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrana przez nas kanapa okazała się właściwym zakupem.
Kanapa podłużna czy narożna?
Wybór kanapy zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wielkość i kształt naszego salonu. Wybrana kanapa nie może zajmować zbyt wiele przestrzeni, ale jednocześnie powinna być na tyle przestronna, byśmy mogli na niej swobodnie wypoczywać w wolnej chwili. Wśród mebli tego typu możemy wyróżnić dwie grupy dostępnych produktów, różniących się przede wszystkim kształtem. Standardowe kanapy podłużne to klasyczne rozwiązanie stosowane w niemal każdym typie salonu. Oprócz nich mamy jednak do wyboru także kanapy narożne, nazywane również narożnikami. Wybieramy je przeważnie wtedy, gdy planujemy dosunąć mebel do rogu, w którym zbiegają się ściany. Kanapy obu typów są zazwyczaj rozkładane – to znaczy, że można je z łatwością zamienić w miejsce do spania. Narożnik rozkładany oferuje przy tym zazwyczaj większą powierzchnię do wykorzystania.
W niedużych salonach polecamy stosować kanapy z wbudowanym pojemnikiem do przechowywania pościeli. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, a wszystkie przedmioty, które w nim umieścimy, będą łatwo dostępne.
Miękka czy twarda? – odwieczny dylemat przy wyborze kanapy
Oceniając walory danej kanapy, należy zwrócić uwagę na sposób wyprofilowania jej oparcia oraz podłokietników. Pod tym względem meble mogą znacznie się od siebie różnić. Niektóre mają wysokie, ustawione pod kątem prostym oparcia; inne z kolei są wyposażone w oparcie tak niskie, że niemal nie sposób się o nie oprzeć. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Osobom niezdecydowanym polecamy wybór kanapy wyposażonej w oparcia, których nachylenie można swobodnie regulować.
Również miękkość jest istotnym kryterium w ocenie przydatności danej kanapy. Odnaleźć możemy zarówno kanapy o twardym, nieelastycznym wypełnieniu, jak i wyjątkowo miękkie. Amatorom tych pierwszych polecamy produkty wypełnione sprężynami bonelowymi; dzięki ich zastosowaniu wyeliminowany został efekt zapadania się w głąb siedziska. Twarde podłoże na rozłożonej kanapie gwarantują dodatkowe warstwy materiału – na przykład filcu czy maty. Fani kanap miękkich będą zadowoleni z mebli wypełnionych elastyczną pianką, na której można wygodnie wypocząć.
Dodatkowe udogodnienia w kanapach
Wśród licznych modeli kanap znajdziemy również te bardziej rozbudowane. Są one przeznaczone dla osób, które planują w salonie spożywać posiłki lub czytać. Za szczególnie praktyczne uważane są modele wyposażone w półeczki z obu stron lub szerokie podramienniki; możemy je wykorzystać jako schowek na książki, podstawę do trzymania szklanki lub w innym dowolnym celu. Niektóre kanapy są dostępne wraz z pufami. W takim wypadku pufy można swobodnie wyjmować z wbudowanych w kanapy wnęk i chować z powrotem. Osoby szczególnie przepadające za popołudniowymi drzemkami na pewno docenią modele wyposażone w regulowany zagłówek, który można dowolnie ustawić w zależności od przyjmowanej przez nas pozycji. Nieodłącznym uzupełnieniem kanapy będą także poduszki, które nie tylko zwiększą komfort wypoczynku, lecz także zapewniają estetyczny wygląd.