Jak wybrać program do rozliczenia PIT w 2020 roku?

W komunikacie z 7 maja 2019 roku, Krajowa Administracja Skarbowa podała w serwisie internetowym informację – w 2019 roku za 2019 podatnicy złożyli około 16 milionów PIT’ów przez Internet. Co roku liczby te są większe i padł nowy rekord. Według przedstawionego podsumowania, liczba PIT-ów składanych rocznie niezmiernie wzrasta – od 2014 roku od ok. kilku milionów na początku (około 5 milionów), do kilkunastu (około 16) milionów obecnie. Cały czas pojawiają się wiec nowi podatnicy, zainteresowani cyfrową formą pracy nad indywidualnym zeznaniem podatkowym. Przed rozpoczęciem przygody z PIT online 2020 warto, aby zastanowili się z jakiego programu do rozliczenia e-PIT skorzystać.

1 – po pierwsze bezpieczeństwo

Po wielu latach doświadczeń z pracą nad elektronicznymi PIT-ami, można wyszczególnić trzy główne zasady, którymi powinno się kierować przy wyborze programu do PIT online 2020. Pierwszą i możliwe, że najważniejszą z nich, jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przy pracy. Warto pamiętać, że w PIT znajdują się bardzo poufne i ważne dla podatnika informacje. Zarówno dane osobowe – jak imię nazwisko, adres zamieszkania – jak i dane ściśle finansowe. W przypadku udostępnienia dostępu do nich osobom nieuprawnionym, podatnika mogą czekać niemiłe konsekwencje. Od kradzieży danych począwszy, aż po oszustwa i kradzieże tożsamości, czy próby uzyskania kredytu na ich dane. Nikt nie chce być okradnięty – ale niestety praca na własnym komputerze, w bezpiecznych czterech ścianach swojego domu może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że obecni złodzieje, nie potrzebują bezpośredniego dostępu do komputera, czy dokumentów – mogą próbować przejąć dane zdalnie, na przykład przez niezabezpieczone sieci czy Internet oraz za pomocą nieuczciwych programów, aplikacji i wirusów. Dlatego zawsze należy rekomendować: po pierwsze odpowiednie zabezpieczenie sprzętu na którym podatnik pracuje (jego komputera, oraz sieci w której korzysta z Internetu) oraz po drugie – korzystanie tylko z dobrego oprogramowania, znanych producentów, pobieranego lub kupowanego z legalnych źródeł oraz oficjalnych stron internetowych.

2 – po drugie aktualność

Przepisy prawno – podatkowe się zmieniają, normy prawne oddziaływają bezpośrednio na konieczność zmian również w formularzach podatkowych oraz programach PIT, które je obsługują i tworzą. Dlatego w PIT 2020 online warto pamiętać, aby pracować tylko na aktualnych aplikacjach, nowych na ten rok lub zaktualizowanych do najnowszych wersji. Niestety, ale praca na nieprawidłowym druku księgowym może powodować dla podatnika negatywne konsekwencje – od konieczności naprawiania błędów w PIT, aż po odpowiednie kary.

rozliczenie PIT

3 – po trzecie komfort i wygoda

Po zapewnieniu najważniejszych aspektów bezpieczeństwa i aktualności programu PIT 2020 warto, żeby podatnik pomyślał również o swojej przyjemności, jaką może czerpać z korzystania z tego rodzaju oprogramowania. Na rynku jest wiele programów e-PIT, które różnią się od siebie sposobem działania, oraz skierowaniem do konkretnych użytkowników. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się z opisami programu PIT oraz opiniami innych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here